Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Decydujący dzień w Sejmie. Dziś poznamy nowego premiera!

Po wyborach 15 października stało się wiadome, że czeka nas zmiana władzy. Mimo zwycięstwa partii Prawo i Sprawiedliwość, to dotychczasowa opozycja zgromadziła więcej mandatów w Sejmie. Ostatnie głosowanie w parlamencie, jak choćby wybór na marszałka Sejmu Szymona Hołowni, pokazują, że nowa większość jest wystarczająca, aby stworzyć nowy rząd. Dziś ta zmiana władzy może się dopełnić. Parlament późnym popołudniem może wybrać Donalda Tuska jako swojego kandydata na Prezesa Rady Ministrów.
Decydujący dzień w Sejmie. Dziś poznamy nowego premiera!

Źródło: sejm.gov.pl

Ostatnie szansa dla Morawieckiego 

Sejm, aby móc wybrać w tzw. drugim kroku konstytucyjnym swojego kandydata na premiera musi wcześniej nie udzielić wotum zaufania premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który o godzinie 10:00 wygłosi expose. Mateusz Morawiecki otrzymał misję stworzenie rządu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, mimo że wiadome już wtedy było, że misja ta jest misją niemożliwą do wykonania. Prezydent swoją decyzję tłumaczył jednak przyjętą tradycją powierzenia zadania stworzenia rządu ugrupowaniu politycznemu, które zwyciężyło w wyborach. Przypomnijmy, że PiS zdobyło 35,38 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 30,7 proc., Trzecia Droga 14,4 proc., Lewica 8,61 proc., Konfederacja 7,16. 

 

Szukanie większości 

Partia Jarosława Kaczyńskiego wprowadziła do Sejmu 194 posłów. Potrzebna większość do rządzenia to 231 mandatów. Przez ostatnie tygodnie politycy zjednoczonej prawicy próbowali zachęcać do siebie posłów z innych partii – głównie z PSL i ogólnie Trzeciej Drogi. Sam premier zaprosił również przedstawicieli sejmowych ugrupowań do KPRM, w celu stworzenia potencjalnej koalicji i politycznej współpracy. Pozytywnie na zaproszenie odpowiedziała tylko Konfederacja stwierdzając jednocześnie, że oni również nie chcą wchodzić w koalicję z PiSem. 

 

Ostatnia szansa 

Mateusz Morawiecki dziś będzie miał ostatnią szasnę na przekonanie do siebie posłów opozycji. O godzinie 10:00 wygłosi expose, czyli przedstawi założenia programowe swojego rządu, który został powołany dwa tygodnie temu. Przemówienie premiera będzie trwać zapewne około godziny. Następnie rozpocznie się debata nad wotum zaufania. Wygłoszone zostaną 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu kół poselskich. Będziemy świadkami na pewno ciekawej emocjonującej dyskusji. Wątpliwe jest, aby Mateusz Morawiecki przekonał swoim wystąpieniem jakąś znaczą część posłów. Tym samym chyba nie ma co liczyć, że obroni swój urząd. O godzinie 15:00 odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. W momencie braku otrzymania wystarczającej ilości głosów (czyli 231) marszałek stwierdzi, że premier Mateusz Morawiecki nie otrzymał wotum zaufania od wysokiej izby i tym samym Sejm przejdzie do kolejnego kroku, czyli wskazania swojego kandydata. 

 

Powrót Donalda Tuska 

Po głosowaniu nad rządem PiS-u będzie zarządzona przerwa w obradach, która będzie służyć złożeniu kandydatury Donalda Tuska na nowego premiera. Od godziny 16:30 rozpocznie się debata nad złożoną kandydaturą. I znów zaplanowane są 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu kół. Po wszystkim nastąpi głosowanie nad kandydaturą Donalda Tuska, które zaplanowane jest na godzinę 18:45. Jeśli Donald Tusk zdobędzie wystarczającą ilość głosów, to już jutro będzie mógł wygłosić swoje expose i uzyskać od Sejmu wotum zaufania, co umożliwi mu zostanie nowym premierem. Wszystko dopełni zaprzysiężenie w pałacu prezydenckim, które planowane jest na środę. 

 

Nowy rząd 

W tym tygodniu będziemy mieć nowego premiera, którym będzie powracający na to stanowisko Donald Tusk. Znamy już skład jego rządu. Oto pełna lista naszych nowych ministrów: 

Donald Tusk (KO) - premier;

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) - wicepremier, minister obrony narodowej;

Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) - wicepremier, minister cyfryzacji;

Adam Bodnar (bezpartyjny) - minister sprawiedliwości;

Radosław Sikorski (KO) - minister spraw zagranicznych;

Adam Szłapka (KO) - minister do spraw Unii Europejskiej;

Marcin Kierwiński (KO) - minister spraw wewnętrznych i administracji;

Tomasz Siemoniak (KO) - koordynator służb specjalnych;

Bartłomiej Sienkiewicz (KO) - minister kultury i dziedzictwa narodowego;

Andrzej Domański (KO) - minister finansów;

Borys Budka (KO) - minister aktywów państwowych;

Sławomir Nitras (KO) - minister sportu i turystyki;

Barbara Nowacka (KO) - minister edukacji;

Izabela Leszczyna (KO) - minister zdrowia;

Dariusz Klimczak (PSL) - minister infrastruktury;

Krzysztof Hetman (PSL) - minister rozwoju i technologii;

Czesław Siekierski (PSL) - minister rolnictwa i rozwoju wsi;

Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) - minister klimatu i środowiska;

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050) - minister funduszy i polityki regionalnej;

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica) - minister rodziny i polityki społecznej;

Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica) - minister nauki i szkolnictwa wyższego;

Marzena Czarnecka (bezpartyjna) - minister przemysłu;

Marzena Okła-Drewnowicz (KO), minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw polityki senioralnej;

Katarzyna Kotula (Nowa Lewica), minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw równości;

Agnieszka Buczyńska (Polska 2050), minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego

Jan Grabiec (KO), minister-członek Rady Ministrów, szef kancelarii prezesa rady ministrów


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów