Rzeszowska debata pozwoli poznać sposób postrzegania kwestii równości płci przez studentów z różnych kręgów kulturowych, przybliży wachlarz stosowanych na świecie rozwiązań antydyskryminacyjnych oraz działalność organizacji międzynarodowych.
W wielu miejscach na świecie dochodzi do naruszeń praw człowieka, a obowiązkiem i odpowiedzialnością nas wszystkich jest upominanie się o respektowanie praw i wolności innych ludzi – uważają organizatorzy debaty.
Chcemy rozmawiać o prawach człowieka, a w szczególności o równości płci, ponieważ te kwestie mają ogromne znaczenie, nie tylko dla jednostek. W uczelni wielokulturowej, jaką jest WSIiZ, codziennie zdajemy sobie sprawę z istnienia odmienności kulturowych. Nie traktujemy ich jako problemu, to raczej dowód na złożoność ludzkich pomysłów na społeczeństwo i kulturę. Ważnym jest, by rozwijać swoją wiedzę, rozumieć ideę praw człowieka, zastanawiać się nad ich znaczeniem i, nade wszystko, przyjąć uniwersalne prawa człowieka jako kierunkowskaz swojego postępowania – mówi Małgorzata Wejsis-Gołębiak, wykładowczyni w Katedrze Nauk o Polityce i Administracji z wieloletnim doświadczeniem w służbie dyplomatycznej.
Wykład wprowadzający do debaty pt. „Rola organizacji międzynarodowych w kształtowaniu standardów i monitorowaniu przestrzegania praw człowieka/The role of international organizations in shaping standards and monitoring compliance with human rights” wygłosi dr Zdzisław Rapacki, polski ekonomista i dyplomata, Stały Przedstawiciel RP przy biurze ONZ w Genewie w latach 2004-2010, który podzieli się z uczestnikami swoim wieloletnim doświadczeniem i analizami. Mam nadzieję, że nasze spotkanie stworzy dobrą podstawę do szerszego spojrzenia na problemy świata, jego napięcia i trudności – mówi dr Rapacki.
Obok dra Rapackiego w debacie wezmą udział dr Sylwia Mazur, badaczka w Research Centre for the Future of the Law Universidade Católica Portugueasa i ekspertka Team Europe Direct oraz Mieczysław Moneta, opiekun koła naukowego Międzykulturowy Klub Badawczy „The Globe”. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa plakatów pod wspólnym tytułem „Wszyscy mają równe prawa bez względu na płeć/Every Gender is Equal”.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Międzykulturowy Klub Badawczy „The Globe” z jego opiekunami mgr Małgorzatą Wejsis-Gołębiak i Mieczysławem Monetą, a partnerzy to m.in. Europe Direct Rzeszów.
Komentarze