Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Liczba cudzoziemców na Podkarpaciu cały czas rośnie. Ponad 17 tysięcy obcokrajowców zgłoszonych do ZUS

17 712 obcokrajowców zgłoszonych do ZUS w regionie. Pracują u nas obywatele tak odległych krajów jak Argentyna, Australia, Brazylia, Filipiny czy Kenia.
  • Źródło: ZUS

Źródło: ZUS

Na Podkarpaciu składki do ZUS odprowadza 17 712 obcokrajowców. Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym cały czas rośnie i w całym kraju przekroczyła już 1,11 mln osób. Ukraina, Białoruś, Rumunia, Gruzja, Słowacja, Turcja, Indie, Nepal, Wietnam - obywateli tych krajów jest najwięcej zgłoszonych do ZUS w naszym województwie.

Ponad 17,7 tys. osób z zagranicznym paszportem, w województwie podkarpackim, zgłoszonych jest do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w ZUS. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Gruzji, Słowacji, Turcji i Indii ale na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli z tak odległych krajów jak: Australia, Tajlandia, Meksyk, Egipt, Brazylia, Kolumbia, Kuba czy Nepal - informuje Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Porównując te dane z końcem 2020 r., zauważyć można, że w naszym województwie w ciągu prawie 3 lat przybyło ponad 4,7 tys. ubezpieczonych cudzoziemców (31.12.2020 r. – 12933 osób), a od końca 2021 – ponad 2,7 tys. (31.12.2021 – 15 tys. osób).

Dane  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowy od których nie istnieje obowiązek odprowadzania składek.

Z 17,7 tys. ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim, 14 091 - to obywatele Ukrainy. Z tej liczby – ponad 600 prowadzi własną działalność gospodarczą – tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy – zaznacza Wojciech Dyląg. Kolejno, po obywatelach Ukrainy, największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele: Białorusi, Rumunii, Gruzji, Słowacji i Turcji.  

Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa, gastronomiczna, budowlana, informatyczna. Sporo osób związana jest z usługami 
i handlem. Wzrasta także liczba obcokrajowców prowadzących u Nas działalność gospodarczą – to już niemal 1 tys. osób. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy – dodaje rzecznik.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów