Orędzie Andrzeja Dudy
Po otwarciu posiedzenia przez marszałka seniora oraz odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabierze Prezydent RP Andrzej Duda, który wygłosi orędzie. Przypomnijmy, że już wcześniej Andrzej Duda wskazał, że misję stworzenia rządu powierzy obecnemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Być może dziś przed parlamentem będzie tłumaczył swoją decyzję. Pierwszy raz od wielu lat nie będzie przemawiał przed izbą, gdzie większości nie ma już ugrupowanie od którego się wywodzi.
Przemówienie Prezydenta określi zapewne kierunek współpracy i relacji między izbą niższą a pałacem prezydenckim. Zaznaczmy również, że Koalicja Obywatelska, największa partia z bloku partii opozycyjnych i możliwa przyszła partia współtworząca rząd, wskazała w swoim programie wyborczym na pierwsze 100 dni, że postawi przed Trybunałem Stanu obecnego Prezydenta, na co najprawomocniej nie ma większości w Sejmie, a co może mocno utrudnić kohabitacje.
Przemówienia Prezydenta możemy spodziewać się tuż po godzinie 12:00. Po nim głos zabierze marszałek senior Marek Sawicki.
Posłowie złożą ślubowanie
Następnie nastąpi złożenie ślubowania. Marszałek Senior odczyta rotę o następującej treści:
Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.
A kolejni wyczytywani posłowie będą wypowiadać słowo ,,ślubuję’’ z ewentualnym dodaniem ,,Tak mi dopomóż Bóg’’.
Będzie to zapewne szczególny moment dla wszystkich posłów debiutantów oraz tych, którzy wracają do Sejmu po przerwie. To wtedy dokładnie zobaczymy choćby Romana Giertycha, czy Donalda Tuska, którzy do polskiej parlamentarnej polityki wracają po dłuższej nieobecności.
Wybór nowego marszałka sejmu
Do tej pory marszałkiem sejmu była Elżbieta Witek z PiS-u. Jej rządy skończyły się wraz z IX kadencją sejmu. Nowy parlament wybierze więc nowego marszałka, który będzie kierował pracę izby. Zaznaczmy, że marszałek sejmu jest drugą osobą w państwie. Wybór marszałka wymaga bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Zgodnie z przedstawioną umową koalicyjną kandydatem na marszałka, ze strony dotychczasowej opozycji, będzie Szymon Hołownia (Polska 2050). Kandydatem PiS-u będzie zapewne Elżbieta Witek. To w trakcie tego głosowania poznamy jaka większość rządzi w parlamencie. Będzie to więc liczenie szabel w nowym sejmie.
W kolejnym etapie nowy Sejm wyłoni skład nowego Prezydium Sejmu. Przekonamy się wtedy, czy wicemarszałka sejmu dostanie Konfederacja.
Dymisja rządu
Zgodnie z Konstytucją na pierwszym posiedzeniu sejmu Prezes Rady Ministrów składa dymisję swojego rządu. Mimo złożenia dymisji Mateusz Morawiecki pozostanie premierem, aż do zaprzysiężenia nowego rządu. W trakcie posiedzenia Mateusz Morawiecki zapewne podsumuje swoją pracę i być może będzie szukał większości dla swojego przyszłego rządu.
Mateusz Morawiecki otrzymał misje tworzenia rządu. Dziś nie dostaniemy odpowiedzi, czy ta misja skończy się powodzeniem. Głosowanie nad wyborem marszałka pokaże nam jednak jak układa się sejmowa arytmetyk. Na samo exposé Morawieckiego i głosowanie nad wotum zaufania musimy jeszcze trochę poczekać
Zachęcamy do śledzenia dzisiejszych obrad. Możemy być świadkami niespodziewanych politycznych ruchów oraz przemów, które zapiszą się w historii polskiego parlamentaryzmu.
Komentarze