Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Naukowcy i studenci z Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadzili badania dotyczące wizerunku Rzeszowa

Ponad 1200 ankietowanych oceniło między innymi stan i potencjał rozwojowy miasta oraz czynniki determinujące jego wizerunek. Wyniki tych badań pokazują również zmiany w postrzeganiu Rzeszowa związane z wojną w Ukrainie.
  • Źródło: Uniwersytet Rzeszowski

Autor: Redakcja Rzeszów Info

Zakres przedmiotowy badania dotyczył wizerunku Rzeszowa jako miasta oraz marki miejsca. Zostało ono przeprowadzone w okresie od 15.05-6.07.2023 r. i miało na celu identyfikację postaw i opinii dotyczących Rzeszowa. Badaną populację stanowili mieszkańcy Rzeszowa, osoby odwiedzające to miasto oraz respondenci spoza regionu. Zastosowano kombinację dwóch metod badawczych PAPI (ankieta w wersji papierowej) oraz CAWI (ankieta online). Dobór próby badawczej miał charakter kwotowy a charakterystykami kontrolnymi były: płeć, wiek i miejsce zamieszkania ankietowanych. W badaniu wzięło udział 1204 osoby.

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na ciekawe spojrzenie mieszkańców i gości na nasze miasto. Rzeszów jest postrzegany przez większość ankietowanych jako dynamiczne i rozwijające się miasto, z dużym potencjałem naukowym i gospodarczym. Wysoko ocenia się także jego zadbaną infrastrukturę oraz ogólny poziom bezpieczeństwa, co stanowi istotny atut przyciągający zarówno inwestorów, jak i mieszkańców.

Jednym z kluczowych czynników wpływających na pozytywny odbiór miasta jest liczba wydarzeń kulturalnych i sportowych. Jednak, oprócz pozytywnych aspektów, badani wskazali także na pewne wyzwania takie jak np. zatłoczenie miasta.

Co ciekawe, ponad połowa ankietowanych uważa, że grupami istotnie wpływającymi na rozwój miasta są studenci, inwestorzy i przedsiębiorcy. To może sugerować, że edukacja i biznes odgrywają kluczową rolę w dalszym rozwoju Rzeszowa.

W odniesieniu do symboli miasta, Pomnik Czynu Rewolucyjnego jest najbardziej rozpoznawalnym elementem wśród badanych. Jednakże, obiekty takie jak Lotnisko Jasionka, Galeria Rzeszów, okrągła kładka dla pieszych, Millenium Hall, studnia na rynku i Most Tęczowy także zdobywają uznanie mieszkańców i gości.

Pozytywny wpływ na atrakcyjność Rzeszowa mają zdaniem największej liczby respondentów takie miejsca jak: lotnisko, rzeszowski rynek wraz z jego atrakcjami, galerie handlowe, bulwary i tereny nad Wisłokiem, rzeszowskie uczelnie, parki i zieleń miejska. Respondenci docenili również walory takich miejsc i obiektów jak: Pomnik Czynu Rewolucyjnego, fontanna multimedialna, Rzeszowskie Piwnice - podziemna trasa turystyczna, Zamek Lubomirskich, Hala Sportowo-Widowiskowa Podpromie.

Miejscami, które według badanych obniżają atrakcyjność Rzeszowa zdaniem większości jest zdecydowanie dworzec autobusowy. Jak wynika z badań zdaniem istotnej liczby badanych przeszkadzają również obiekty: Pomnik Czynu Rewolucyjnego, zatłoczenie w mieście, zaniedbane osiedla i budynki, Hala Targowa wraz z jej otoczeniem, mała ilość zieleni i miejsc do wypoczynku. Negatywny wpływ na atrakcyjność miasta mają również zdaniem części badanych: osiedle Baranówka, stadiony Stali Rzeszów i Resovii, dworzec kolejowy i jego okolice.

 

Naukowcy i studenci z Uniwersytetu Rzeszowskiego zbadali również wpływ wojny w Ukrainie na postrzeganie Rzeszowa. W ocenie respondentów w porównaniu do sytuacji sprzed wybuchu wojny w Ukrainie, Rzeszów stał się miastem bardziej rozpoznawalnym w Polsce i za granicą, bardziej znaczącym politycznie, bardziej otwartym na migrantów. W nieco mniejszym stopniu, ale wzrósł również zdaniem badanych potencjał rozwojowy miasta.

Rzeszowianie nieco wyżej ocenili zmianą  pozycji swojego miasta na arenie politycznej, krajowej i międzynarodowej w porównaniu do respondentów nie mieszkających na jego terenie. Zjawisko to wymaga dodatkowego zbadania, lecz bazując na dostępnej wiedzy można postawić  tezę̨ o różnym poziomie percepcji przekazów medialnych dotyczących Rzeszowa, wśród osób związanych i niezwiązanych z tym miastem.

Z przeprowadzonego badania wyłania się̨ ogólnie pozytywny obraz Rzeszowa, zarówno z perspektywy jego mieszkańców, jak również osób spoza miasta. W ocenie badanych Rzeszów jest zadbanym, rozbudowującym się̨ miastem z potencjałem rozwojowym, głównie w takich obszarach jak biznes i nauka. Pod wpływem różnych czynników zwiększa się̨ również rozpoznawalność́ i znaczenie miasta a zmiany te są, powszechnie dostrzegane w otoczeniu.

Warto również zwrócić uwagę, że opinie mieszkańców są zróżnicowane, a niektóre miejsca i obiekty budzą kontrowersje. Dworzec autobusowy wydaje się być jednym z obiektów obniżających atrakcyjność miasta według większości badanych. Zaniedbane osiedla i budynki, zatłoczenie w mieście oraz mała ilość zieleni także przyczyniają się do negatywnego odbioru niektórych obszarów miasta.

Podsumowując, Rzeszów ma wiele atutów i potencjału rozwojowego, jednak istnieją również wyzwania do rozwiązania. Opinie mieszkańców i gości miasta stanowią cenne wskazówki dla władz lokalnych, które mogą kontynuować prace nad rozwojem miasta, uwzględniając te opinie w swoich strategiach rozwojowych.


 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów