Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
10296713_707278819330437_3151835753290855218_n-ink
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego jest polskim świętem państwowym, obchodzonym co roku od 2010. Święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy w obronie kraju walczyli o wyzwolenie stolicy sprzeciwiając się okupacji niemieckiej oraz zagrażającej Polsce niewoli sowieckiej.

Powstanie Warszawskie


1 sierpnia 1944 roku to bardzo ważna data w historii naszego kraju. Do Powstania, oprócz jednostek AK, przystąpili członkowie pozostałych organizacji podziemnych, tj. Narodowe Siły Zbrojne, komunistyczna Armia Ludowa, Polska Armia Ludowa oraz Korpus Bezpieczeństwa. Armia Krajowa ujawniła wówczas oficjalną działalność struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Niestety powstańcy byli bardzo słabo uzbrojeni. Trudności w dotarciu do zakonspirowanych magazynów broni spowodowały, że w momencie wybuchu Powstania żołnierze dysponowali zaledwie częścią i tak skromnych zasobów broni. Zapasy amunicji były przewidziane na kilkudniową walkę.
Powstanie trwało do 3 października 1944 r., po 63 dniach walki upadło. W trakcie walk straty po stronie wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Zginęło lub zaginęło również od około 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Straty materialne były ogromne, a w wyniku ostrzału artyleryjskiego zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego


W 2009 r. Sejm ustanowił 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Ustawa o ustanowieniu tego dnia świętem państwowym uchwalona została z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego „w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków”.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego nie jest dniem wolnym od pracy, ale jest celebrowany na szczeblu państwowym, z udziałem najważniejszych urzędników państwa. Ważnym elementem corocznych obchodów jest tzw. "Godzina W" gdy to, o godzinie 17:00, całe miasto, łącznie z komunikacją miejską, samochodami i pieszymi, zamiera a bezruchu, by oddać cześć powstańcom.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów