Metoda ,,na pracownika administracji"
Funkcjonariuszom udało się ustalić, że oszuści wchodzili do domów i mieszkań, podając się za pracowników administracji, którzy sprawdzają instalacje wodne. Kiedy senior wpuszczał ich do domu, Ci odwracali jego uwagę i okradali. Ich łupem padło kilka tysięcy złotych. Zebraniem materiału dowodowego zajęli się policjanci z komisariatu w Śródmieściu. Jak ustalili funkcjonariusze zatrzymani w kwietniu i w lipcu okradli dwójkę seniorów z Rzeszowa.
Do pierwszej kradzieży doszło jeszcze w kwietniu, gdy do 89-letniego właściciela jednego z mieszkań przyszła kobieta pod pretekstem sprawdzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Pokrzywdzony wpuścił do mieszkania kobietę podającą się za pracownika administracji. Jak twierdził, miała sprawdzić ciśnienie wody i drożność odpływu. Razem poszli do łazienki. Kobieta poleciła pokrzywdzonemu odkręcić kran i obserwować ciśnienie i odpływ wody. Cały czas starała się absorbować gospodarza i odwracać jego uwagę od reszty mieszkania. W tym czasie jej wspólnik przeszukał pokoje, kradnąc znalezione pieniądze. W lipcu, niemal w identyczny sposób, podejrzani okradli 77-letnią kobietę.
Na podstawie zebranych informacji oraz poczynionych ustaleń, funkcjonariusze z wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy wpadli na trop podejrzewanych. Okazali się nimi mieszkańcy Krakowa – kobieta w wieku 45 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 45 i 55 lat. Cała trójka została zatrzymana w Krakowie. Wszyscy trafili do policyjnego aresztu.
Funkcjonariusze przedstawili zatrzymanym zarzuty dwóch kradzieży. Zebrane w tej sprawie materiały policjanci przekazali do Prokuratury Rejonowej dla Miasta Rzeszów. Prokurator przesłuchał podejrzanych i skierował do sądu wniosek o ich tymczasowe aresztowanie. Sąd przychylił się do wniosku i podejrzani najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie.
Jak chronić się przed oszustami?
Nie ma jednej złotej zasady, która uchroniłaby nas przed przestępcami. Jednak stosując się do kilku prostych zasad można zminimalizować ryzyko kradzieży bądź oszusta.
- w domu lub mieszkaniu zawsze zamykajmy drzwi wejściowe na zamki;
- nie otwierajmy drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrzmy przez wizjer i zapytajmy;
- jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. urzędu, administracji, pracownik pomocy społecznej czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdźmy telefonicznie czy był on do nas kierowany; jeśli nie mamy telefonu poprośmy, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;
- jeśli już kogoś wpuścimy, nie zostawiajmy go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej, żeby towarzyszyli nam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
- mając w domu pieniądze nie pokazujmy ich i nie zdradzajmy miejsca ich przechowywania;
- nie przekazujmy żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom, nieznanym nam osobom, nie podpisujmy z nimi żadnych umów; (każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem kuriera);
- nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
- nie udzielajmy żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie rozmawiajmy planach życiowych swoich czy członkach rodziny.
Komentarze