– Od piątku można już legitymować się mDowodem w bankach i innych instytucjach finansowych – poinformował Michał Kalinowski, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel.
Szybko i wygodnie
Pełnomocnik ministerstwa cyfryzacji przypomniał, że już od 14 lipca wszystkie instytucje – z wyjątkiem finansowych – mają obowiązek akceptowania mDowodu. Instytucje finansowe na dostosowanie się do nowych przepisów miały nieco więcej czasu.
Weryfikację dokumentu umożliwia bezpłatne narzędzie webowe udostępnione przez resort. Wszystko jest bardzo proste. Wystarczy, że pracownik obsługujący klienta otworzy stronę https://weryfikator.mobywatel.gov.pl/. Na niej zostanie wyświetlony kod QR. Klient zeskanuje kod, a pracownik otrzyma wynik weryfikacji.
Osoba, której dokument jest weryfikowany, powinna korzystać z aplikacji mObywatel w wersji 4.15 lub nowszej. mDowodu można używać tylko w kraju, z wyjątkiem wnioskowania o tradycyjny dowód osobisty.
Inne funkcje mObywatela 2.0
Innymi usługami dostępnymi w mObywatelu są m.in. możliwość zgłoszenia naruszeń środowiskowych oraz opcja Bezpieczny Autobus, która pozwala sprawdzić ważność badań technicznych i polisy OC tych środków transportu. Kolejną nowością jest tymczasowe prawo jazdy umożliwiające kierowcom poruszanie się pojazdem zaraz po zdaniu egzaminu do czasu, gdy jeszcze nie otrzymali prawa jazdy w tradycyjnej formie.
Aplikacja mObywatel, dostępna w sklepach Google Play oraz App Store, ma zostać zintegrowana z różnymi rejestrami, takimi jak Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej czy Krajowy Rejestr Sądowy. Poza tym ma zostać wyposażona w funkcję wysyłania powiadomień np. o zwrocie podatku lub decyzji dotyczącej przyjęcia dziecka do przedszkola.
Komentarze