Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Błędy przy sprawdzaniu testów 8-klasistów. Odwołują się rodzice, uczniowie, nauczyciele

Odwołania od wyników testów ósmoklasistów liczą się w tysiącach. MEiN uspokaja: to tylko margines. Kłopotliwy, ale nieunikniony.
Błędy przy sprawdzaniu testów 8-klasistów. Odwołują się rodzice, uczniowie, nauczyciele

Źródło: iStock

W tym roku do okręgowych komisji egzaminacyjnych – jak podał Portal Samorządowy – wpłynęło ponad 10 tys. wniosków o wgląd do egzaminu ósmoklasisty, a około 3,5 tys. o jego ponowne sprawdzenie. Ministerstwo Edukacji i Nauki wyjaśnia, że błędy to sytuacje jednostkowe, chociaż nie powinny się zdarzyć.

Poseł pyta…

„Pan od polskiego”, polonista i autor bloga na Instagramie, poinformował, że sam napisał 38 odwołań od wyniku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. I wyliczył: 31 arkuszy miało usterki w zakresie oceniania (82 proc. wszystkich). Z tego 87 proc. arkuszy po odwołaniu poprawiono in plus, a zatem uczniowie zyskali dodatkowe punkty.

O powody tylu błędów przy sprawdzaniu testów ósmoklasistów zapytał w swojej interpelacji do MEiN poseł Witold Zembaczyński (Koalicja Obywatelska). Zrelacjonował w dokumencie przypadek jednej z uczennic. Z powodu usterki technicznej system zastosował niewłaściwy szablon do sprawdzania jej wersji testu. To spowodowało zaniżenie wyniku z jednego z egzaminów o prawie 50 proc. Teraz uczennicę i jej rodziców czeka długi proces odwoławczy.

…minister odpowiada

W odpowiedzi na pytanie posła przedstawiciel wiceminister Dariusz Piontkowski określił ten przypadek jako „jednostkowy”, „spowodowany błędem ludzkim”.

„Z jakiejś przyczyny – przemęczenia lub chwili nieuwagi – osoba, która dokonywała weryfikacji, przypisała do karty zdającej błędną wersję klucza odpowiedzi do zadań zamkniętych (X zamiast Y), co spowodowało różnicę w liczbie przyznanych punktów za rozwiązanie zadań w arkuszu” – czytamy w piśmie cytowany przez portal.

Piontkowski podkreśla, że w ciągu kilkunastu dni czerwca okręgowe komisje egzaminacyjne sczytują ok. 5 milionów kart odpowiedzi (egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny, egzaminy zawodowe).

I dodaje: „Usterki, takie jak ta, zdarzają się niezmiernie rzadko, o czym najlepiej świadczy fakt, że kiedy się już zdarzyły (2 przypadki na 5 mln kart odpowiedzi), stały się przedmiotem doniesień medialnych i rozważań publicznych. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że usterki takie nie powinny mieć miejsca, jednak nie ma możliwości, aby tam, gdzie pracuje człowiek, usterek uniknąć”.

Jakie błędów popełniają sprawdzający?

Po pierwsze – błąd merytoryczny popełniany przez egzaminatora podczas sprawdzania i oceniania pracy. W 2022 r. z tego powodu w całym kraju trzeba było wymienić 1239 zaświadczeń o wynikach egzaminu (na ok. 504 tys. zdających).

Drugim powodem są błędy w danych na świadectwie, np. niepoprawny PESEL, błąd w nazwisku, imieniu, dacie urodzenia, co wymaga zmiany zaświadczenia. Przed rokiem takich przypadków było 328.

Wreszcie trzecim powodem są błędy techniczne popełniane przez egzaminatorów, np. niepoprawne zliczenie punktów, złe przeniesienie na kartę… Takich przypadków było 251.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów