To problem wielu właścicieli psów. Zwłaszcza latem, kiedy z nieba leje się żar. Ludzie nie chcą zostawiać swoich zwierzaków przed sklepami. Wolą zabrać je ze sobą do środka. Zwłaszcza jeśli jest klimatyzowany.
Kłopot w tym, że jeszcze wiele punktów na drzwiach wejściowych ma tabliczki ostrzegające, że wprowadzanie psów jest zakazane. Pod groźba kary.
Pies w sklepie. Przepisy
Co na to przepisy? Czy faktycznie właściciel zwierzęcia musi zostawić go przywiązanego do słupka, gdzie pies często musi czekać w pełnym słońcu?
„W polskim prawie nie istnieje przepis, który wprost zakazywałby wprowadzania psów na teren sklepu” – przypomina Interia.
I dodaje, że sanepid także nie ma żadnych regulacji w tej sprawie. Ale nie oznacza to, że właścicielowi sklepu można wszystko. To teren prywatny i dlatego „Główny Inspektorat Sanitarny [stwierdził], że psy mogą przebywać w sklepie pod warunkiem, że właściciel lokalu wyraża na to zgodę”.
Trzeba także pamiętać, że są placówki sprzedające towary, przy których obecność zwierząt nie jest właściwa. Np. żywność. Jednak – jak informuje sanepid – i w tym przypadku nie ma jakiegoś odgórnego zakazu. Takie sklepy mają obowiązek zachowania bezpieczeństwa żywności przeznaczonej do sprzedaży, ale nadal pies w sklepie to decyzja właściciela. Sklepu, a nie zwierzęcia, rzecz jasna.
Psy mogą wejść
Wszelkie zakazy jednak nie odnoszą się do pewnej grupy psów. Mowa tutaj o zwierzętach asystujących osobom niepełnosprawnym. Te sprawy reguluje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Oznacza to, że jeśli nawet właściciel danego lokalu zakaże wprowadzania psów na terenie jego sklepu, zakaz ten nie będzie obowiązywał psów asystujących, których zadaniem jest pomoc osobom niepełnosprawnym – czytamy.
Kiedy zapłacimy mandat?
Nie jest to dobra informacja dla właścicieli psów, ale w niektórych przypadkach muszą się oni liczyć z mandatem. To nawet 500 zł za pozostawianie zwierzęcia bez opieki w miejscu publicznym. Trzeba pamiętać, że zostawiając psa przed sklepem, trzeba zachować zasady bezpieczeństwa.
Nie można także narazić zwierzęcia, np. zamykając go w nagrzanym samochodzie. Zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt, pozostawienie psa w a aucie może zostać uznane za znęcanie się nad nim. Właścicielowi takiego psa grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.
Komentarze