Kobieta nie posiadała wymaganego zezwolenia na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem ani na wyroby wykonane z tych gatunków. W związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali torebkę w celu dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.
To kolejny przypadek nielegalnego przewozu produktów wykonanych ze skór chronionych zwierząt na granicy polsko-ukraińskiej. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Medyki i Korczowej wielokrotnie w tym roku udaremnili nielegalny przewóz odzieży, obuwia i galanterii wykonanych ze skóry pytona i krokodyla.
KAS przypomina, aby z wakacyjnych wyjazdów nie kupować pamiątek i przedmiotów wykonanych ze skór chronionych zwierząt. Nielegalny przewóz takich produktów przez granicę UE oraz wewnątrzwspólnotowy handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Informacje na temat okazów, zagrożonych gatunków, uzyskania odpowiednich dokumentów i zakresu kontroli, można znaleźć w informacji dotyczącej CITES - gatunków zagrożonych wyginięciem.
Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa corocznie wykrywa liczne próby nielegalnego przewozu chronionych gatunków roślin i zwierząt przez granicę. W roku 2022 funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zabezpieczyli ponad 12 tysięcy sztuk okazów objętych ochroną lub wykonanych z nich przedmiotów.
Komentarze