Konkurs Drzewo Roku jest częścią prowadzonego od 2003 roku programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja Święto Drzewa, który zachęca do podejmowania rzeczywistych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Konkurs promuje postawę szacunku dla przyrody. Jego ambasadorami są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim - profesor Jan Miodek.
Dąb Fredry w Rzeszowie
Tytuł Drzewa Roku 2019 uzyskał już ponad 200-letni bez czarny z Rzeszowa. Jest to unikatowy okaz przyrodniczy, który przyjął postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadkie w przypadku tego gatunku. Drzewo to pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy miasta, najprawdopodobniej jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich.
Obecnie przy ul. A. Fredry w Rzeszowie, znajduje się dąb, o który w 2019 roku walczyły Irena Paterek i Irena Cymbalista. Kobietom ostatecznie udało się uratować 200-letnie drzewo, które miasto planowało usunąć, aby zmodernizować drogi w centrum. W wyniku akcji utworzyła się grupa aktywistów, funkcjonująca nadal na Facebooku pod nazwą Nie Oddamy Dębu Fredry oraz działająca na co dzień w sferze ochrony zieleni w mieście.
Głosowanie na Drzewo Roku 2021 trwa do końca czerwca do północy. Do Klubu Gaja napłynęło blisko 150 zgłoszeń, spośród których jury wybrało 16 finałowych drzew. Z każdym z nich wiąże się określona historia. Są to drzewa szczególnie doceniane i lubiane przez mieszkańców.
Laureatem zostanie to drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Zagłosować można na stronie internetowej drzeworoku.pl. Zwycięzcę poznamy już 1 lipca.
Wśród finałowych drzew tegorocznego konkursu znalazły się m.in. dęby, topola, sosna, jodła, ale także dzika czereśnia i kasztan jadalny. Obecnie na prowadzenie wysunęły się: Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej oraz Dąb z Lublina. Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2022 roku.
Komentarze