Wczoraj w Sejmie RP przy poparciu marszałek Witek zarejestrowano obywatelski komitet, który będzie zbierał podpisy pod projektem nowelizacji Prawo Oświatowe. Akcja nosi tytuł "Chrońmy Dzieci. Wspierajmy Rodziców". W akcję komitetu obywatelskiego włącza się Prawo i Sprawiedliwość. Chętni mogą podpisywać się pod projektem m.in w biurach poselskich przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy.
Nie może być tak, że każdy, komu wydaje się, że może pracować z młodzieżą, mógł wejść do szkoły. To przede wszystkim nauczyciele są specjalistami. Oni wiedzą najlepiej w jakim wieku jakie treści można przekazywać uczniom. Ten projekt ma za zadanie z jednej strony dać prawo rodzicowi do tego, żeby zdecydował czy chce, by jego dziecko było w ten sposób wychowywane w szkole, czy też nie. Po drugie, żeby szkoła była miejscem, gdzie ci, którzy najlepiej się znają na nauczaniu i wychowaniu, czyli nauczyciele, mieli najwięcej do powiedzenia i byli prawdziwym wsparciem dla rodziców. Przyszłość naszych dzieci to jest polska racja stan
- mówiła wczoraj marszałek Elżbieta Witek podczas rejestracji obywatelskiego komitetu. Głos zabrała również Karolina Paleń ze Stalowej Woli, która jest tam dyrektorem domów dla dzieci i młodzieży. Została ona wyznaczona na pełnomocnika komitetu. Paleń powiedziała:
Nasza inicjatywa powstała, by wzmocnić rolę rodziców w przedszkolach i szkołach podstawowych, żeby to oni mieli to ostatnie zdanie jak chodzi o przyswajane przez dzieci treści. To prawo daje nam Konstytucja. Wychowanie powinno być dostosowane do dojrzałości dzieci. Chodzi nam o to, by to rodzic zadecydował o tym, czy jego dziecko ma uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych, czy nie. Jako dorośli, specjaliści pracujący z dziećmi, zauważamy poważne zagrożenia, w tym takie jak seksualizacja dzieci w przedszkolach, szkołach podstawowych. Coraz więcej organizacji i stowarzyszeń chce wchodzić do tych instytucji z tematem seksualizacji naszych najmłodszych. My się temu sprzeciwiamy
Jakie są główne założenia projektu?
Przedstawiciele komitetu obywatelskiego chcą, aby przed wpuszczeniem danej organizacji na teren szkoły dyrektor był zobligowany do sprawdzenia, jakie treści ta organizacja społeczna będzie chciała przekazać uczniom. Treści te mają być weryfikowane przez Radę Rodziców, Radę szkoły i dyrektora. To właśnie Rada Rodziców będzie mogła dzięki proponowanym zmianom monitorować działania tych organizacji i powiadomić o tym zainteresowanych rodziców.
Kolejnym pomysłem Komitetu Obywatelskiego jest to, aby dzieci brały udział w zajęciach organizowanych przez organizacje pozarządowe tylko i wyłącznie przez zgodę rodziców. W przypadku pełnoletniego ucznia, zgody tego ucznia. Ponadto bez powyższych formalności zabroniona będzie działalność organizacji, które promują zagadnienia związane z seksualizacją dzieci.
Zdaniem inicjatorów akcji proponowane zmiany w ustawie wychodzą na przeciw oczekiwaniom społecznym i nie niosą za sobą żadnych obciążeń budżetowych. Dodatkowo wzmocnią rolę rodzica i ograniczą niepożądane treści na stronie.
Foto podglądowe: Piotr Tracz
Komentarze