- Czytanie zwiększa inteligencję
Mikołaj Rej napisał: "A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz." Książki stanowią obszerne źródło wiedzy i już od najmłodszych poszerzają słownictwo. Naukowcy dowiedli, że obszerniejszy słownik pozwala z kolei lepiej wypadać nie tylko w czasie testu na czytanie ze zrozumieniem, ale także w teście na inteligencję.
- Książka pomaga się zrelaksować
Badania pokazują, że czytanie może być idealnym sposobem na relaks. Naukowcy z Sussex University dowodzą, że lektura redukuje stres nawet o 69 procent. Co ciekawe, według tych badań, nie ma znaczenia, po jaką książkę sięgniemy, ważne by całkowicie się w nią wciągnąć. Lektura umożliwia nam oderwanie myśli od trosk dnia codziennego, wprawiając nas w lepszy nastrój.
- Czytanie może zwiększyć wydolność mózgu
Częsta lektura wpływa nie tylko na poziom wiedzy, ale także na efektywność pracy naszego mózgu. Działanie to można porównać do wpływu biegania na układ sercowo-naczyniowy: regularne czytanie poprawia kondycję komórek mózgowych i pozwala lepiej zapamiętywać. Nie od dziś wiadomo, że z wiekiem mózg starzeje się, ale sięganie po książkę może ten proces w naturalny sposób opóźnić, wskazują badania opublikowane w Neurology Huffington Post. Podają one, że czytanie może opóźnić zaburzenia umysłu nawet o 32 procent.
- Czytanie pomaga w walce z Alzheimerem
Czytanie książki to dla mózgu trening, który stymuluje jego pracę. Angażowanie mózgu do działania poprzez czytanie zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera o 2 i pół raza względem tych, którzy nie czytają. W tej chorobie najważniejsze jest, by mózg był jak najczęściej aktywny, a książka idealnie się do takiej stymulacji nadaje. To, co
- Czytanie wyrabia cierpliwość
W telewizji lub w Internecie bardzo dużo informacji jest przekazywanych w krótkim czasie. To nie pozwala na zapamiętanie czy choćby przemyślenie ich wszystkich. Skupiamy się rzadko i krótko. Co ciekawe, niektóre badania wskazują nawet na związek między nadmiernym oglądaniem telewizji a pochopnym podejmowaniem decyzji i niecierpliwością. Inaczej jest z czytaniem. W trakcie czytania przetwarzanie informacji zachodzi w świadomości, a więc przebiega wolniej. Odwracając kartki, wchodzimy stopniowo w mechanizm narracji. Strona po stronie staramy się zrozumieć książkę. Tempo czytania zależy tylko od nas. Do pewnych rzeczy można w każdej chwili wrócić, ważne można sobie zaznaczyć, trudne przeczytać ponownie. Czytanie jednocześnie wymaga oraz uczy cierpliwości.
Oczywiście to nie wszystkie zalety czytania. Ale nawet, gdyby była tylko jedna – przyjemność – to i tak zawsze warto sięgać po książki.
Komentarze