- Chciałbym stworzyć coś co roboczo nazwaliśmy Miejską Agencją Najmu mieszkań dla rodzin wielodzietnych oraz osób w trudnej sytuacji życiowej – deklaruje Fijołek. - Rodziny oczekujące na dziecko byłyby wspierane przez miasto w najmie mieszkania. Wyobrażam to sobie tak, że miasto wynajmuje mieszkania od prywatnych właścicieli i udostępnia je rodzinom, które czekają na lokal z zasobów gminy – tłumaczy.
Chce też powołać miejskie bezpłatne szkoły rodzenia. - Miasto wspierać będzie rodziny w trakcie oczekiwania na dziecko, m.in. poprzez bezpłatny dostęp do szkół rodzenia tworzonych w szpitalu i przychodniach należących do miejskiego ZOZ-u – wylicza. - Chcemy też zapewnić kobietom wysokie standardy porodów i opieki okołoporodowej w rzeszowskich szpitalach kupując nowy sprzęt, aparaturę, wyposażenie, a także zaoferować dofinansowanie do programu in vitro.
W planach ma także powołanie Banku Mleka Kobiecego przy Szpitalu Miejskim, a także dofinansowanie szczepień dla małych dzieci.
- Chciałbym też, żeby w szkołach, osiedlowych domach kultury, MOPS pojawiły się tzw. różowe skrzyneczki, w których znalazłyby się bezpłatne środki ochrony i higieny osobistej dla dziewcząt i kobiet – wylicza. - Chcemy też powołać Rzeszowskie Centrum Praw Kobiet, gdzie kobiety mogłyby znaleźć pomoc prawną, psychologiczną, bezpłatne schronienie, pomoc socjalną.
Kobiety z Rzeszowa popierają Konrada Fijołka
Kobiety z rzeszowskich stowarzyszeń, fundacji poparły Konrada Fijołka i jego pomysły. Patricia Mitro, dyrektor zarządzająca Centrum Poradnictwa Prawnego Prawnikom, liderka rzeszowskich kobiet przedstawiła mu 16 postulatów, które kobiety opracowały na podstawie ankiet, przeprowadzonych wśród mieszkanek Rzeszowa
Wśród nich znalazły się m.in. powołanie rady gospodarczej, która będzie rekomendować inicjatywy gospodarcze na terenie miasta, opracowanie jasnej ścieżki decyzyjnej w zakresie planowania przestrzennego, powołanie rzeczniczki do spraw kobiet i równego traktowania, dbałość o zapewnienie kobietom możliwości działania, dostępność do metody in vitro, dbałość o dostępność placów zabaw na każdym osiedlu, bon na żłobek, czyli uruchomienie programu wsparcia dla młodych matek. W programie i propozycjach dla przyszłego prezydenta kobiety postulują, aby miasto Rzeszów uczynić przyjaznym dla kobiet.
- Chcemy, aby to miasto było miejscem, gdzie widzi się potrzeby kobiet, żeby było miastem tolerancyjnym, żeby nasze potrzeby były realizowane – mówiła Patricia Mitro. - I jeszcze jedno, nie chcemy hejtu.
Pani Dorota, która działa w ruchu LGBT dodaje. - Nie chcemy dyskryminacji kogokolwiek, a pan Fijołek nigdy nikogo nie dyskryminował, nie obrażał innych, twierdząc, że to nie ludzie, tylko ideologia. Dlatego to na niego postawimy
Kandydat na prezydenta postulaty podpisał i obiecał, że jako prezydent będzie je realizował.
Komentarze