Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Apostazja, czy to na pewno takie proste?

Apostazja, czy to na pewno takie proste?
praying-g22ed691f4_1280
W Polsce istnieje strona na której można umieszczać informacje na temat tego, w których parafiach np. łatwo dokonać aktu apostazji (odejścia od Kościoła Katolickiego). Zaznaczone są także parafie w województwie podkarpackim. 

Kolor zielony oznaczony jest jako miejsce, gdzie w sposób łatwy dokonać tego. Na kolor czerwony zaznaczono miejsca, gdzie trudno dokonać apostazji. Mapę można śledzić tutaj.

O apostazji zrobiło się znów głośno za sprawą Dawida Podsiadło, który zadeklarował, że chce formalnie odejść z Kościoła Katolickiego. Aktu tego można dokonać w swojej parafii składając oświadczenie. Nie jest już wymagane, aby przy akcie tym byli obecni dwaj świadkowie. 

Co musisz wiedzieć?i

Księży poprosić o poświadczenie przyjęcia dokumentu. Cała sprawa nie jest jednak tak prosta. Okazuje się, że samo złożenie wniosku o wykreślenie nas z „listy wiernych” nie wykreśla nas z ksiąg parafialnych. Dlaczego? 

Sakramenty według nauczania Kościoła są po prostu nieodwracalne. Kościoła nie obowiązują też zgodnie z wyrokami NSA np. ustawa o RODO. Więc ksiądz proboszcz nie może wykreślić nas z ksiąg parafialnych, jeśli zdecydujemy się na odejście z Kościoła Katolickiego. 

Okazuje się, że aby ksiądz rzeczywiście dokonał wypisu osoba, która się na to zdecyduje musi podać argumenty. Samo "bo chcę" nie wystarczy. Liczba osób, które składają w skali kraju z roku na rok rośnie. Na jednej ze stron wniosek o apostazję pobrano 38 tysięcy razy. 

Konsekwencje porzucenia wiary?

Kościół stoi na stanowisku, że apostata zawsze może wrócić do Kościoła. Trzeba wiedzieć z czym wiąże się porzucenie wiary to m.in brak możliwości przyjmowania sakramentów. Ale też bycia chrzestnym, czy wzięcia ślubu. 

Na osobę która dokonuje tego aktu nakładana jest też ekskomunika.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów