W okresie wprowadzania zmian nie będzie też możliwości odbioru gotowych dokumentów. Nie będą przyjmowane wnioski paszportowe w kraju i za granicą. Tylko w uzasadnionych i krytycznych przypadkach będzie możliwość wyrobienia paszportu tymczasowego.
Nowa ustawa o paszportach uchyli tą, która funkcjonuje w Polsce od 2006 roku. Jakie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy? M.in utworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych. Zastąpi ona Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz lokalne ewidencji. Nowy Rejestr będzie częścią Systemu Rejestru Państwowych. Obecnie w Systemie funkcjonuje sześć rejestrów: stanu cywilnego, danych kontaktowych, PESEL, dowodu osobistych.
Jedną z ważniejszych zmian, która wprowadza ustawa jest to, że nie będzie trzeba wypełniać papierowego wniosku o papier. Nowelizacja zakłada wprowadzenie elektronicznego wniosku, który będzie generował urzędnik. Klient podpisze się cyfrowo. Oprócz tego zostaną wprowadzone inne usługi m.in możliwość unieważnienia paszportu, czy sprawdzenia jego daty ważności.
Nowe zasady wprowadzą także możliwość informowania obywatela o kończącym się terminie ważności paszportu. Rodzic będzie mógł złożyć wniosek o paszport dla dziecka od 12 roku życia, który będzie ważny 10 lat (wcześniej taka ważność paszportu była od 13 roku życia).
Będzie także możliwość wydania paszportu tymczasowego dla osoby, która przekroczyła granicę na podstawie dowodu osobistego, a ważny paszport posiada, choć nie ma go przy sobie.
Komentarze