Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Żywa biblioteka- historia. Jak to wszystko się zaczęło?

Żywa biblioteka- historia. Jak to wszystko się zaczęło?
listen-gcef57d972_1920
Już w najbliższą sobotę kolejna edycja Żywej Biblioteki w Rzeszowie. Organizuje ją Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie w Rzeszowie przy ul. Towarnickiego 3. Wydarzenie będzie trwać od godziny 14:00 do 19:00. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie. Więcej szczegółów znajdą Państwo tutaj. My dziś sprawdzamy historię "Żywej Biblioteki" na świecie.

Pierwsza Żywa Biblioteka była wynikiem "wypadku". W zasadzie dosłownie i w przenośni. W Kopenhadze został napadnięty młody człowiek. W reakcji na ten atak grupa jego przyjaciół założyła stowarzyszenie "Stop Volden". Stowarzyszenie działało przeciwko przemocy. Rozpoczęli swoje działania wśród rówieśników. Tak by w przyszłości zapobiec przemocy. Pomysł zaczął zyskiwać coraz większe grono sympatyków. W 2000 roku zostali poproszeni o przygotowanie eventu na muzyczny festiwal Roskilde. Cel był bardzo prosty: to wydarzenie ma przyciągnąć jak najwięcej uczestników. Padł pomysł aby ludzie mogli się nawzajem wypożyczać i poznawać. W ten sposób mogą skracać dystans i uprzedzenia. 

Pomysłodawcami Żywej Biblioteki byli: Tobias Rosenberg Jørgensen, Sune Bang, Asma Mouna, Dany Abergel, Philip Lipski Einstein, Christoffer Erichsen i Ronni Abergel. Pomysł ten się spodobał i został zorganizowany na festiwalu muzycznym Roskilde. Ronni Abergel, który był głównym pomysłodawcą Żywej Biblioteki przekazał ten pomysł do Departamentu Młodzieży i Sportu przy Radzie Europy. Pomysł ten został w 2004 roku przyjęty jako jedna z metod edukacji o prawach człowieka. Rada Europy wydała podręcznik, w którym Żywa Biblioteka została wspomniana. Dzięki temu pomysł ten rozprzestrzenił się na kilkanaście krajów Europy. 

W pierwszej edycji Żywej Biblioteki w Roskilde wzięło udział75 Żywych Książek. Byli to m.in Policjant, Polityk, Feministka, Grafficiarz, Kibic. Ludzie mogli zmierzyć się ze stereotypami i własnymi uprzedzeniami. Spotkania te miały inicjować dialog i rozmowę pomiędzy bardzo różnymi od siebie ludźmi. W ten sposób redukując dystans i budując zrozumienie dla inności. Ma to pomóc uczestnikom likwidację niechęci i nienawiści do tego co obce. 

Dziś Żywa Biblioteka organizowana jest w ponad 70 krajach świata. 

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów