Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Październik miesiącem profilaktyki raka szyjki macicy

Październik miesiącem profilaktyki raka szyjki macicy
gf-biSj-Zw6e-wMDp_rak-piersi-miejscowo-zaawansowany-diagnostyka-leczenie-rokowanie-664x442
Październik to miesiąc w którym szczególną uwagę zwracamy na nowotwory piersi i szyjki macicy.

ZOZ nr 2 w Rzeszowie we współpracy ze Starostwem Powiatowym rozpoczynają akcję Rak a Zdrowie. Udział w programie mogą wziąć kobiety w wieku 50-69 lat.  W ramach akcji zostaną przeprowadzone profilaktyczne badania mammograficzne. Badania realizowane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansowanego przez NFZ, w związku z tym Panie, które nie wykonywały profilaktycznej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat, mogą się przebadać bez skierowania i bezpłatnie.

Badania mammograficzne wykonywane są w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 8.00 – 18.00, w Pracowni  Mammograficznej w Przychodni Specjalistycznej – Centrum Diagnostycznym przy ul. Fredry 9 w Rzeszowie.

Program Profilaktyki Raka Piersi adresowany jest do kobiet, które spełniają jedno z poniższych kryteriów: nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat, otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Mammografia jest badaniem obrazowym wykorzystującym niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego. Badanie mammograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się wykonanie badania w czasie 7 dni od pierwszego dnia miesiączki. Do wykonania zdjęć mammograficznych pacjentka zdejmuje odzież osobistą od pasa w górę. Wykonanie zdjęć trwa kilka minut i jest całkowicie nieinwazyjne. Podczas badania piersi zostają uciśnięte, co umożliwi uzyskanie wyraźnego i precyzyjnego obrazu. Zastosowany ucisk nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia pacjentki. Jeżeli wynik mammografii nie jest prawidłowy, pacjentka zostaje skierowana do drugiego etapu badań. Może to być mammografia uzupełniająca, USG piersi, rezonans magnetyczny lub biopsja.

Za rozwój raka szyjki macicy odpowiedzialny jest powszechnie występujący wirus brodawczaka ludzkiego, zwany HPV. Każda kobieta, niezależnie od wieku, narażona jest na zakażenie się jego rakotwórczymi typami.

W całej Polsce kobiet chorujących na raka szyjki macicy jest blisko 11 tyś., przy czym około dwie trzecie pacjentek trafia do lekarza w momencie, gdy choroba jest już w stadium zaawansowanym. Rak szyjki macicy na początku przebiega bezobjawowo. W późniejszej fazie i w trakcie rozwoju choroby pojawiają się m.in. liczne i obfite krwawienia, ból w podbrzuszu.

Badaniem pozwalającym na wykrycie raka szyjki macicy w początkowym stadium jest cytologia. Polega ono na mikroskopowej ocenie komórek pobranych specjalną szczoteczką z szyjki macicy. Dzięki cytologii można zdiagnozować nawet niewielkie nieprawidłowości zachodzące w szyjce macicy. Badanie cytologiczne nie zapobiega zakażeniu wirusem HPV, który wywołuje raka szyjki macicy, ale pomaga w identyfikacji wczesnych oznak choroby. Wczesne zmiany wykryte w komórkach szyjki macicy są możliwe do całkowitego wyleczenia.

Jedna na szesnaście Polek choruje na raka piersi. Statystycznie 80% zmian w piersiach to zmiany łagodne, odpowiednio wcześnie wykryte są możliwe do wyleczenia. Przy profilaktyce tej choroby warto pamiętać o badaniu USG piersi przynajmniej raz w roku, samobadaniu przynajmniej raz w miesiącu oraz badaniu mammograficznym.

Pamiętajmy, że profilaktyka jest niezwykle ważna - wykrycie zmian chorobowych na bardzo wczesnym etapie pozwala szybko podjąć odpowiednie leczenie i daje duże szanse na pełny powrót do zdrowia.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów