Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zwiedzanie Łaźni Rzymskich w Łańcucie za złotówkę

Zwiedzanie Łaźni Rzymskich w Łańcucie za złotówkę
310288376_5375665949214034_3437172692716400055_n
W najbliższy weekend Łaźnie Rzymskie w Muzeum - Zamku w Łańcucie będą dostępne dla zwiedzających. Cena biletu wejścia to złotówka.

Od 7 do 9 października można będzie zwiedzić Łaźnie Rzymskie, które znajdują się w zamkowych piwnicach. Ordynackie spa powstało w latach 20. ubiegłego wieku. Było to niezwykle nowoczesne i luksusowe miejsce. Chętnie przebywali tam właściciele rezydencji oraz ich goście. Po zejściu do zamkowych piwnic zwiedzający zobaczą m.in. znajdujący się tam pokój wypoczynkowy, pijalnię wód oraz Łaźnie: Rzymską i Turecką. Zwiedzanie Łaźni to doskonała okazja do poznania wnętrz oraz ich historii. W ramach Funduszy Europejskich Muzeum Zamek udostępnia to niezwykle ciekawe miejsce dla zwiedzających, aby mogli bliżej poznać projekty realizowane z pomocą dotacji unijnych. Dzięki projektowi dofinansowania udało się odtworzyć oryginalny wygląd Łaźni Rzymskich oraz udostępnić je zwiedzającym.

Powstałe w XX w. luksusowe ordynackie spa było wyposażone m.in. w niezwykle nowoczesne systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, pomieszczenie z urządzeniami gimnastycznymi, pijalnię wód mineralnych i innych napojów, a także luksusowy pokój wypoczynkowy ze skórzanymi kanapami. Do czasów współczesnych zachowały się mocno zniszczone wanny i kabiny, a także znaczna część kafelków podłogowych, ściennych i sufitowych oraz malowidła groteskowo-arabeskowe, które w dużej części przetrwały na ścianach. Nie zachowały się natomiast instalacje wodno-kanalizacyjne wszystkich urządzeń, które po wojnie zostały zdemontowane i zniszczone. Same pomieszczenia również zostały zniszczone m.in. w latach 50. – przez niewłaściwie wyznaczane układy instalacji centralnego ogrzewania.

Zrekonstruowanie pomieszczeń wraz z detalami było możliwe dzięki zachowanym fotografiom archiwalnym z lat 20. i 30. autorstwa dr. Józefa Piotrowskiego. Założeniem prac było jak najwierniejsze skopiowanie wnętrz, poprzez zastosowanie oryginalnych elementów, takich jak np. podobne oryginalne kurki, rury, urządzenia natryskowe. Odtworzono również elegancki gabinet wypoczynkowy wraz z meblami z drewna dębowego, a także jednobiegowe, drewniane dębowe schody, prowadzące z parteru do łaźni. Niezwykłym wyzwaniem było zrekonstruowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także wszystkich urządzeń kąpielowych, do masażu oraz fizjoterapii. W ramach przedsięwzięcia uzupełniono również ubytki w zachowanych kafelkach oraz w całości odtworzono ścienne malowidła.

W piątek i sobotę możliwość zwiedzania ordynackiego spa będzie w godz. od 9.00 do 16.00 (ostatnie wejście o 14.50), a w niedzielę - od 9.00 do 17.00 (ostatnie wejście o 16.00). Wejściówki dostępne będą w kasach biletowych w budynku Maneż, przy ul. 3-go Maja 10.

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów