To ważny moment imponującego projektu, bo przybliża nas do zakończenia sukcesem realizacji Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, która już teraz cieszy się powodzeniem- powiedział marszałek Władysław Ortyl. Przypomniał on w swoim wystąpieniu wagę projektu dla całego województwa i aglomeracji rzeszowskiej. Zauważył, że inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. "Projekt za setki milionów złotych może być innowacyjnym rozwiązaniem w naszym regionie, na wzór rozwiązań, jakie istnieją w dużych aglomeracjach"- dodał marszałek województwa.
https://www.youtube.com/watch?v=MpquuRSwJY8&feature=emb_title
Marszałek ma nadzieję, że intensywnie do udziału w projekcie włączą się samorządy Rzeszowa i Łańcuta. Oprócz marszałka województwa udział w uroczystościach wzięli wicemarszałek Ewa Draus, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z wiceprzewodniczącym Jerzym Cyprysiem oraz radnymi Bogdanem Romaniukiem i Mieczysławem Tołpą. Obecny był również poseł Andrzej Szlachta, wojewoda Ewa Leniart i prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek.
To jest inwestycja nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. I na pewno świetnie będzie służyć mieszkańcom nie tylko Rzeszowa, ale i wielu miejscowości leżących na terenie aglomeracji prze wiele kolejnych lat. Tym samym inwestujemy w przyszłość – zauważył przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz.
Poseł Andrzej Szlachta, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i wojewoda Ewa Leniart podkreślali jak ważny to projekt dla mieszkańców i jakie ułatwienia niesie za sobą budowa PKA. Podziękowali oni samorządowi województwa i rządowi za inwestycje w PKA. Głos zabrał również Przemysław Babczyński Pełnomocnik Zarządu ds. Obrotu i Zarządzania Nieruchomościami PKP S.A, który powiedział:
Cieszy nas to, że inwestycja w PKA pozwoli ograniczyć ruch kołowy na rzecz ruchu kolejowego. Pamiętam nasze pierwsze spotkanie w Warszawie z panią wicemarszałek Ewą Draus i rozmawiając o projekcie wydawało nam się, że jest zbyt krótki czas, aby tak duży projekt zrealizować. A tymczasem teN projekt już jest i może służyć mieszkańcom. Bardzo się cieszę, że możemy mieć w nim swój udział
Hala ma zostać według planów otwarta we wrześniu 2023 roku. W skład hali serwisowo-utrzymaniowo-naprawczej wejdzie także stacja paliw i myjnią kolejowa. Koszt budowy to blisko 140 mln złotych, z czego 86 mln złotych to środki z samorządu województwa podkarpackiego a pozostała kwota z Funduszy Europejskich. Hala skróci m.in czas naprawy pociągów. Wykonawcą budowy jest konsorcjum firm: Inżynieria Rzeszów S.A. oraz Przedsiębiorstwo "AGAT" S.A.
Źródło i foto:
Autor zdjęć: Anna Magda
Autor video: Mateusz Romankiewicz
Biuro prasowe UMWP
Komentarze