Jak informuje Urząd Miasta, w Rzeszowie postawiono model Układu Słonecznego. Figury umieszczone zostały w nawierzchni chodników i placów. Projekt ma wysokie walory edukacyjne oraz pełni rolę plenerowej atrakcji.
Przeszklone kapsuły z modelami planet, ich fotografiami i krótkim opisem są widoczne w nocy dzięki zasilanemu przez baterie słoneczne podświetleniu. Stanowią one podstawę dla swoistej edukacyjnej gry miejskiej, polegającej na poszukiwaniu w przestrzeni miasta Rzeszowa kolejnych modeli. Przy każdym modelu zamieszczony został adres i kod QR, który po przeskanowaniu odsyła na stronę www.planety.rzeszow.pl , gdzie uruchomiona została aplikacja pomagająca w poszukiwaniu modeli, nawigacji i dostarczająca dodatkowych informacji o projekcie. W całym mieście można znaleźć ciała niebieskie, a ich rozmieszczenie odpowiada temu, które obserwowano w dniu lokacji Rzeszowa, czyli 19 stycznia 1354 roku.
Przy tworzeniu modelu uwzględniono następujące ciała niebieskie, wchodzące w skład Układu Słonecznego: Słońce, planety Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, planety karłowate Ceres i Pluton oraz naturalnego satelitę Ziemi - Księżyc.
Pomysłodawcą projektu instalacji Układu Słonecznego w przestrzeni Rzeszowa jest Paweł Pasterz, popularyzator nauki, współtwórca i organizator Rzeszowskich Pikników Odkrywców, autor i współprowadzący popularnej audycji poświęconej nauce Radiolatorium. Do przygotowania projektu konieczne było wykonanie precyzyjnych obliczeń astronomicznych i geodezyjnych. Odpowiada za nie Mariusz Meus, popularyzator nauki z Krakowa. Przy tworzeniu modelu przyjęto skalę 1 do 2 miliardów 200 milionów- nawiązując w ten sposób do wartości długości geodezyjnej południka rzeszowskiego 22° E – zarówno dla odległości, jak i rozmiarów Słońca oraz planet. Za punkt początkowy modelu Układu Słonecznego w Rzeszowie – czyli lokalizację modelu Słońca – przyjęto punkt o współrzędnych geodezyjnych elipsoidalnych 50° 02' 15,085'' N oraz 22° 00' 14,775'' E, znajdujący się na rynku w Rzeszowie, na południowej krawędzi płyty nakrywającej „Rzeszowskie Piwnice”.
W przyszłości miasto ma w planach utworzenie kolejnych obiektów edukacyjnych związanych z astrologią.
NOWE:
- Wystawa Jana Nowaka w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim
- W Rzeszowie odtworzono dawne wesele przybyszowskiego! [FOTO]
- Trwają Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie! [FOTO]
- Zmiany w Parku Sybiraków [FOTO]
- Tydzień przedsiębiorczości z uczniami rzeszowskich szkół średnich w tematyce zakładania działalności gospodarczej
- "FunPark" na Baranówce już na finiszu
- Minister Marzena Okła-Drewnowicz w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim
- Rzeszów zaprasza na Świąteczne Miasteczko na Rynku! [HARMONOGRAM GRUDZIEŃ]
- MPEC-Rzeszów na drodze do modernizacji i transformacji ciepłownictwa
- Nowy oddział ratunkowy w szpitalu MSWiA w Rzeszowie
Komentarze