Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Sukces Politechniki Rzeszowskiej podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2022

Sukces Politechniki Rzeszowskiej podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2022
politechnika
Zakończyły się Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2022. Swoje pięć minut podczas tegorocznej edycji mieli pracownicy Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Pod kierownictwem inż. Arkadiusza Bednorza opracowali oni turboalternator lotniczy, który został nagrodzony złotym medalem.

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG to networkingowa platforma promocji innowacyjnych produktów, technologii i usług z różnych branż i dziedzin. Impreza wspierana jest przez prestiżowe instytucje krajowe i zagraniczne. Jej celami są międzynarodowa wymiana kontaktów biznesowych pomiędzy przedstawicielami świata nauki, przemysłu, biznesu, finansów; transfer technologii; promocja oraz komercjalizacja wynalazków i innowacji, a także uzyskanie przez wystawców prestiżowych referencji w postaci medali, nagród i wyróżnień.

Wystawcy INTARG mają możliwość zgłoszenia prezentowanych wynalazków i innowacji (technologii, wyrobów i usług) do konkursu INTARG, w ramach którego zostaną one poddane ocenie międzynarodowego jury. Główne kryteria oceny przedstawionych rozwiązań to: poziom innowacyjności, zapotrzebowanie rynku na dany produkt, porównanie z odpowiednikami światowymi, poziom gotowości technicznej TRL, możliwości wdrożenia i komercjalizacji, efekty ekonomiczne i społeczne itp.

Innowacyjne urządzenie zintegrowane z elementami silnika pozwala na bardziej ekologiczne i ekonomiczne uruchamianie silnika, zmniejszenie masy silnika oraz ewentualne jego hamowanie w sytuacjach awaryjnych/niebezpiecznych, a także odzyskiwanie energii w trakcie pracy silnika lotniczego. Nadwyżki prądu, powstałe w wyniku pracy ustalonej zespołu turboalternatora, mogłyby być gromadzone w akumulatorach jako energia elektryczna, którą można by wykorzystać w późniejszym rozruchu do napędu dodatkowego silnika elektrycznego lub do wyeliminowania turbiny niskiego ciśnienia napędzającej wentylator kanału zewnętrznego.

Turboalternator jako jeden z niewielu wynalazków został wyróżniony przez World Inventions Intellectual Property Association z siedzibą w Tajwanie. Powstał jako wynik prac realizowanych w ramach projektu Inkubator Innowacyjności 4.0.

 

źródło i foto: Politechnika Rzeszowska

 

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów