Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Solidarna Polska zebrała 100 tysięcy podpisów "W obronie chrześcijan"

Solidarna Polska zebrała 100 tysięcy podpisów "W obronie chrześcijan"
solidarna
Tylko pięciu tygodni potrzebowali członkowie i sympatycy Solidarnej Polski, aby zebrać podpisy pod obywatelskim projektem "W obronie chrześcijan". Wczoraj wpis o tym pojawił się na profilu Facebook partii Zbigniewa Ziobro.

"W obronie chrześcijan" to projekt, który ma zaostrzyć przepisy za obrazę uczuć religijnych Polaków. Zbiórka była prowadzona w wielu miastach Polski m.in przy wsparciu duchownych. Od całej akcji co dziwne odcięło się środowisko Prawa i Sprawiedliwości. Właśnie dlatego, co uzasadniali członkowie Solidarnej Polski zdecydowali się na inicjatywę obywatelską i zbieranie podpisów. Jak widać dzięki zaangażowaniu Polaków podpisy zebrano bardzo szybko.



Jak teraz będzie wyglądało procedowanie ustawy?

Pierwsze czytanie projektu ustawy na posiedzeniu Sejmu przeprowadza się w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do Marszałka Sejmu lub postanowienia Sądu Najwyższego stwierdzającego prawidłowo złożoną liczbę podpisów popierających projekt ustawy. W wypadku określonym w art. 4 ust. 3 pierwsze czytanie odbywa się nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty pierwszego posiedzenia Sejmu.- czytamy w art. 13 o wykonywaniu inicjatywy uchwałodawczej przez obywateli. 

W art. 14 czytamy "W pracach nad projektem ustawy komitet reprezentuje przedstawiciel lub osoba uprawniona do jego zastępstwa, powołana w trybie określonym w art. 5 ust. 3 i art. 6 ust. 2 pkt 3.", a także "Przedstawiciel jest uprawniony do udziału w pracach Sejmu i Senatu w trybie i na zasadach określonych odpowiednio w regulaminach Sejmu i Senatu."

Warto wiedzieć, że komitet ulega rozwiązaniu z trzech powodów m.in zakończeniu postępowania ustawodawczego. Jeśli Sejm zajmie się ustawą szybko, to zgodnie z zapisami ustawy o inicjatywie "Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia." Oczywiście jeśli posłowie ją przyjmą. W przeszłości zdarzały się już przypadki, gdy projekty obywatelskie odrzucano. 

Pytanie więc, jak szybko wnioskodawca złoży projekt do Marszałka Sejmu, aby Sejm RP mógł zająć się projektem Solidarnej Polski. Pytanie też, czy PiS zgodzi się na przyjęcie takiego projektu? Należy pamiętać, że do samego projektu zmiany ustawy podchodzono u nich sceptycznie. 

Foto: profil Solidarna Polska

 

IMG_20220822_054007

IMG_20220822_054007


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów