Piękna pogoda oraz wysokie temperatury sprawiają, że bardzo chętnie odpoczywamy nad wodą. Jak prognozuje IMGW-PIB w najbliższych dniach dla całego kraju przewidywane są wysokie wartości temperatur (powyżej normy wieloletniej). Policjanci w trosce o bezpieczeństwo apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk. Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.
Niestety w ciągu minionej dekady na całym świecie utonęło 2,5 miliona osób, czyli blisko 250 tys. rocznie. Dlatego ONZ uznało utonięcie za jedną z 10. głównych przyczyn śmierci (WHO wskazało je na 3 miejscu).
Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, jednak pozostaje żywiołem, z którego należy korzystać z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i rozsądkiem!
Od początku wakacji na terenie całej Polski utonęło już 95 osób. Tych wypadków można było uniknąć. Policja apeluje o rozwagę podczas wypoczynku i rekreacji nad wodą.
Jak pokazują dane statystyczne najczęstszą przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Nawet jedno wypite piwo może okazać się przyczyną tragedii. Inne przyczyny utonięć, to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności bądź po prostu ich brak, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych, wypadnięcie z łódek, jachtów, niekorzystanie ze środków ratunkowych i asekuracyjnych np. kapoków.
Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:
- korzystajmy z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik
- przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika
- nie wchodźmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego
- nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu
- dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie
- nie pływajmy na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych
- przebywając nad wodą zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby
- nie zapominajmy, że należy zadbać także o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe:
dla telefonów komórkowych: 601 100 100
ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112
Nie pozwólmy na to, aby wakacyjna beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich!
Informacja i foto: Biuro Prewencji KGP
Komentarze