Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nagrody za nowoczesność dla prezydenta Konrada Fijołka i Rzeszowa

Nagrody za nowoczesność dla prezydenta Konrada Fijołka i Rzeszowa
SmartCity1104 (1)

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek otrzymał tytuł człowieka roku Smart City Awards. Podczas uroczystej, ogólnopolskiej gali we Wrocławiu nagrodzono także Rzeszów.


Konkurs Smart City Awards ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań służących budowie inteligentnych miast w Polsce, a także ośrodków realizujących tę ideę. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Tegoroczna gala finałowa odbyła się we wtorek wieczorem we Wrocławiu. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa został uhonorowany tytułem człowieka roku. Jak podkreśla kapituła konkursu, nagrodę przyznano za udowodnienie, że można zostać autentycznym promotorem idei miasta inteligentnego, a następnie zostać bezpartyjnym prezydentem miasta wojewódzkiego z odważnym, innowacyjnym, progresywnym i porywającym świeżością programem wyborczym. A także wprowadzać ten program w życie, będąc prawdziwym liderem swojego miasta.

- Siedem lat temu założyłem grupę aktywistyczną Rzeszów Smart City i z nią konsekwentnie realizowałem różne pomysły, toczyłem debaty o mieście. Sześć lat później wygrałem wybory w oparciu o program wykorzystujący ideę Smart City. A dzisiaj dokładnie w rok po objęciu prezydentury taka niespodzianka. To pokazuje, że warto w życiu być konsekwentnym, warto stawiać dzisiaj na tę ideę nowoczesności w naszych społecznościach. Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie rodzina Smart City i samorządowcy, od których dostałem tak wielkie poparcie – powiedział prezydent Konrad Fijołek odbierając nagrodę.

Rzeszów otrzymał główną nagrodę w kategorii Smart City od 100 do 300 tys. mieszkańców. Nasze miasto nagrodzono za inteligentne rozwiązania wprowadzane w ostatnim czasie w celu poprawy jakości życia mieszkańców oraz troskę o środowisko naturalne. Doceniono jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów naprowadzania kierowców na wolne miejsca parkingowe, budowę i wdrożenie komputerowego systemu nadzoru nad siecią wodociągową i siecią kanalizacji sanitarnej oraz system produkcji i zarządzania energią OZE przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie (pełne uzasadnienie wyboru poniżej).

- Jesteśmy pierwszym polskim miastem, które wprowadziło wizyjny monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Dzięki niemu parkowanie w centrum Rzeszowa jest dużo łatwiejsze i wszyscy skorzystamy na czystszym powietrzu i mniejszych korkach w centrum. Bardzo się cieszę, że to rozwiązanie zostało dostrzeżone i nagrodzone. To najlepszy dowód na to, że Rzeszów nie bez powodu nazywany jest stolicą innowacji – mówi Jerzy Tabin, dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów, która rozbudowała i zarządza płatną strefą parkowania w Rzeszowie.

Podczas gali wręczono także nagrodę specjalną dla Przemyśla, którą odebrał jego prezydent Wojciech Bakun. Miasto uhonorowano za zaangażowanie jego władz i mieszkańców w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kapituła podkreśliła, że ich działanie było szlachetne, wymaga wyróżnienia i stawiania za wzór w tych trudnych czasach.

W pozostałych kategoriach nagrody otrzymały:


Smart City do 30 tys. Mieszkańców – Miasto Duszniki-Zdrój

Smart City do 100 tys. Mieszkańców – Miasto Kołobrzeg

Smart City powyżej 300 tys. Mieszkańców – Miasto Gdańsk

Smart City Solution – T-Mobile Polska, Analiza ruchu Big Data w służbie samorządów

Smart City Solution – Emitel, System zdalnego odczytywania wodomierzy dla MPWiK Wrocław

Smart City Solution – Huby Mobilności

Dostawca rozwiązań Smart City – Orange Polska

Dostawca rozwiązań Smart City – InPost


Smart City od 100 do 300 tys. Mieszkańców – Miasto Rzeszów - uzasadnienie


Nagroda przyznana za skuteczne realizowanie strategii w zakresie Smart City. Rzeszów wypracował swoją pozycję wśród pionierów i liderów inteligentnych oraz przyjaznych miast, skutecznie realizując nowoczesne projekty, a wśród nich m.in: wdrożenie innowacyjnego systemu monitoringu zajętości i nawigowania na wolne miejsca parkingowe. Skuteczna realizacja największego tego typu projektu w Polsce zapewniła bieżące monitorowanie zajętości każdego pojedynczego miejsca parkingowego w strefie objętej wdrożeniem oraz przy zastosowaniu nowoczesnej aplikacji mobilnej „E-Parking”, dała kierowcom możliwość wybrania, z aktualizowanej na bieżąco mapy, celu podróży i nawigowania do dostępnych tam aktualnie miejsc parkingowych. Narzędzie to skutecznie zmniejsza ruch samochodów związany z poszukiwaniem miejsc postoju, eliminując istotne źródło zanieczyszczeń, korków oraz oszczędzając czas mieszkańców. Aplikacja umożliwia wygodne wnoszenie opłat bez konieczności poszukiwania parkomatów. Dzięki funkcjonalności „zgłoszenia obywatelskie” jest szybkim kanałem kontaktu mieszkańców z Służbami Miejskim. kontrola przestrzegania prawa w zakresie ochrony powietrza – pomiar zanieczyszczeń powietrza z kominów z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego. Realizując to przedsięwzięcie Miasto Rzeszów pozyskało możliwość skutecznej kontroli w celu zapobiegania działaniom polegającym na spalaniu odpadów poza instalacjami do tego przeznaczonymi. Użycie takiego sprzętu pozwala stać na straży bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców, które może zostać zagrożone w następstwie zanieczyszczenia powietrza, pozwala na wstępne rozeznanie potencjalnego wykroczenia.

Jest narzędziem, które zapewnia przeprowadzenie kontroli większej ilości instalacji jednocześnie, bez niepotrzebnego niepokojenia użytkowników instalacji oraz zakłócania miru domowego. systemy gromadzenia i wykorzystywania wód deszczowych. W celu realizacji wytycznych Planu Adaptacji do zmian klimatu dla miasta Rzeszowa, dotyczących rozwoju systemu błękitno-zielonej infrastruktury w mieście, realizowane są przedsięwzięcia wspierające systemy gromadzenia i wykorzystywania wód deszczowych, czyli małą retencję. Efektem tych działań jest pozostawienie wód opadowych w ich naturalnej zlewni, co przyczynia się do utrzymania naturalnego poziomu zasobów wód gruntowych, poprawy lokalnego mikroklimatu i bioróżnorodności oraz ograniczenia wykorzystywania wody pitnej do podlewania i celów gospodarczych. Retencjonowanie wód opadowych przez mieszkańców przyczynia się do ograniczenia zmian klimatu na terenie miasta Rzeszowa a także do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa. budowa i wdrożenie komputerowego systemu nadzoru nad siecią wodociągową i siecią kanalizacji sanitarnej. Rzeszowska sieć wodociągowa została podzielona na 64 sektory, w których rozlokowane będzie 121 punktów pomiarowych wyposażonych w aparaturę do pomiaru: przepływu i ciśnienia oraz przekazu telemetrycznego. Dodatkowo dla celów monitoringu powstanie łącznie 101 punktów pomiarowych obejmujących hydrofornie, sieć kanalizacyjną (monitorowanie wypełnienia ciągów magistralnych), punkty sprzedaży wody i odbioru ścieków z gmin ościennych. Wymienione punkty pomiarowe zostaną objęte systemem monitoringu nadzorowanym w trybie on-line. Hydrofornie i pompownie będą mieć możliwość sterowania zdalnego. Dodatkowo przewiduje się ciągły pomiar jakości wody na zbiornikach retencyjnych. System ma obniżyć straty wody w sieci na dwa sposoby; przez zmniejszenie ciśnienia w godzinach nocnych (minimalne nocne przepływy) oraz szybką informację o awaryjnym wycieku wody z sieci wodociągowej. system zarządzania energią OZE – zielona energia zapewnia samowystarczalność energetyczną MPWiK. Przy zwiększonej produkcji instalacji fotowoltaicznej na terenie Zakładu Uzdatniania Wody energia elektryczna zużywana jest m.in. do zwiększenia wydajności pomp tłocznych w celu zmagazynowania energii w postaci słupa wody w zbiornikach retencyjnych – do wykorzystania w godzinach nocnych w celu zaopatrzenia Miasta w wodę. Na terenie Oczyszczalni Ścieków funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 MW oraz układ kogeneracyjny o mocy elektrycznej 1,05 MW, których praca poprzez funkcjonujący System, z wykorzystaniem zbiorników biogazu jest optymalizowana, celem zminimalizowania poboru energii z zewnątrz w ciągu całej doby. Uzyskiwana w ten sposób energia zielona zapewnia samowystarczalność energetyczną MPWiK na poziomie 41%, pokrywa w 100% zapotrzebowania Oczyszczalni na energię cieplną i przekłada się na ograniczenie emisji CO2 o 1 470 ton rocznie.


Człowiek Roku – Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa - uzasadnienie


Wyróżnienie zostało przyznane za udowodnienie, że można zostać być autentycznym promotorem idei miasta inteligentnego, a następnie zostać bezpartyjnym prezydentem miasta wojewódzkiego z odważnym, innowacyjnym, progresywnym i porywającym świeżością programem wyborczym. A jeszcze później udowodnić, że ten program można wprowadzać w życie, będąc prawdziwym liderem swojego miasta. To wszystko zrobił Konrad Fijołek. Wyróżnienie przekazał Tomasz Książek, Prezes Zarządu Signify.

 

Info i zdjęcia: UM Rzeszowa

SmartCity1303

SmartCity1303

SmartCity1262 (1)

SmartCity1262 (1)


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów