Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Święto pracy. Kiedy obchodzimy i skąd się wzięło?

Święto pracy. Kiedy obchodzimy i skąd się wzięło?
pexels-dominika-roseclay-4318193-ink
Święto pracy obchodzone jest w wielu krajach na świecie, także w Polsce. W większości przypadków jest to dzień wolny od pracy. Dlaczego?

Święto pracy - geneza


Święto pracy tradycyjnie obchodzone jest 1 maja. To również Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Geneza powstania tego święta wiąże się z ruchem robotniczym w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec XIX wieku, w jednej z fabryk w Chicago, doszło do strajku, który kilka dni później przerodził się w zamieszki w centrum miasta.  Protest został stłumiony przez policję; zginęło wielu demonstrantów. Święto Pracy wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago. Rodzący się wtedy ruch związkowy przyjął ten dzień za swoje święto.

Pierwsze obchody w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku.  Zatem od 1 maja 1890 roku dzień ten jest świętem pracy. W Polsce do rangi święta państwowego urosło jednak dopiero po II wojnie światowej w 1950 roku, choć obchodzone było już znacznie wcześniej.

 

Święto pracy w Polsce i na świecie


Pierwotnie, w Polsce,  święto pracy obchodzone było spontanicznie. Robotnicy gromadzili się wspólnie i demonstrowali, ale nie były to oficjalne państwowe obchody. Dopiero po wojnie władza komunistyczna uznała, że święto ludzi pracujących trzeba uczcić. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy. Tak uroczyste obchody praktycznie zanikły po upadku PRL-u. Dzisiaj 1 maja obowiązkowych pochodów już nie ma.

Tego dnia nie pracują również mieszkańcy Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Słowenii, Szwecji czy Włoch. Co ciekawe, W Stanach Zjednoczonych 1 maja nie jest świętem pracy. Jest to spowodowane zapewne uniknięciem przykrych skojarzeń z chicagowską masakrą. Labour Day (Dzień Pracy) obchodzony jest natomiast w pierwszy weekend września.

Inne tradycje 1 maja


W Kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Wspomnienie to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy.

W Niemczech 1 maja został świętem państwowym w 1933 roku. Święto nazywało się ,,Narodowy Dzień Pracy", a jego nieoficjalne obchody powiązano ściśle z ideologią nazistowską.

 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów