„Oddolna inicjatywa mieszkańców, ich wiara i tęsknota za świątynią sprawiły, że bp Ignacy Tokarczuk, niemalże od ręki, podjął decyzję o powołaniu nowej wspólnoty parafialnej” – powiedział bp Jan Wątroba 5 czerwca 2022 r., podczas złotego jubileuszu parafii w Wiśniowej.
5 czerwca 2022 r., w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Wiśniowej odbyły się uroczystości związane z 50-leciem istnienia parafii. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, a w koncelebrze uczestniczyli m.in.: ks. Bogusław Bogaczewicz, dziekan dekanatu Frysztak i ks. Marek Matera, proboszcz parafii w Wiśniowej.
W homilii Biskup Rzeszowski zwrócił uwagę, że Duch Święty jest obrońcą człowieka. „Słowo paraklet pochodzi z języka prawniczego i oznacza obrońcę. Nie prokuratora, sędziego ale adwokata, obrońcę, który jest po stronie tych, których ktoś oskarża. Takie jest zadanie Ducha Świętego, którego Jezus posłał i wciąż posyła. Paraklet jest zawsze po naszej stronie, nigdy przeciwko nam” – mówił bp Wątroba.
Odnosząc się do jubileuszu, kaznodzieja zwrócił uwagę na trudny okres, w którym powstawała parafia. „Dzisiaj, podczas jubileuszu, dziękujemy za tych, którym zawdzięczamy powstanie tej parafii. Dekret podpisał bp Ignacy Tokarczuk, który przeszedł do historii jako ten, który z radością odpowiadał na prośby mieszkańców o tworzenie nowych ośrodków duszpasterskich, nowych parafii. Ale to mieszkańcy są pierwsi. Ich oddolna inicjatywa, ich wiara i tęsknota za świątynią sprawiły, że bp Ignacy Tokarczuk, niemalże od ręki, podjął decyzję o powołaniu nowej wspólnoty parafialnej. Doskonale wiedział, jakie będą konsekwencje tej decyzji w czasie tamtego systemu. Dziękujemy dzisiaj tym wszystkim, którzy ryzykując i cierpiąc, ponosząc bolesne konsekwencje – zapragnęli mieć własną parafię. Dziękujemy ks. Antoniemu Woźniakowi i wszystkim, którzy z nim współpracowali” – powiedział hierarcha.
Biskup Wątroba przywołał również spotkanie papieża Franciszka z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu, 27 lipca 2016 r. Podczas spotkania jeden z biskupów zapytał papieża Franciszka o tradycyjne duszpasterstwo oparte o wspólnotę i instytucję parafii. Komentując wypowiedź Ojca Świętego, w której papież podkreślił, że „parafia jest ciągle aktualna, ważna i nietykalna”, Biskup Rzeszowski mówił o wychowawczej roli wspólnot parafialnych. „Dziękujemy Ojcu Świętemu za to, że potwierdził to wszystko, co dzieje się w naszym polskim duszpasterstwie, a dzieje się poprzez parafie. (…) Parafia jest kolebką życia religijnego, duchowego; jest wychowawczynią i przewodniczką na drodze dojrzewania w wierze; jest miejscem przekazywania wiary kolejnym pokoleniom; jest szkołą, w której nauczycielami są rodzice, wychowawcy szkolni i nauczyciele, katecheci i duszpasterze, a nade wszystko nasi święci patronowie. Naszej parafii patronuje Maryja, Królowa Świata, Jezusowa i nasza Matka – trudno o wspanialszy wzór, lepszą nauczycielkę i lepszy przykład do naśladowania” – podkreślił kaznodzieja.
Przed Mszą św., Piotr Myćka, mieszkaniec Wiśniowej, radny Rady Powiatu Strzyżowskiego, przedstawił historię parafii w Wiśniowej, zwracając uwagę na trudności związane z tworzeniem parafii i budową kościoła w okresie komunizmu.
Parafia w Wiśniowej została erygowana 24 czerwca 1971 r. – wcześniej teren parafii w Wiśniowej należał do parafii w Niewodnej (Wiśniowa i Jazowa) i w Frysztaku (Cieszyna). W czerwcu 1970 r., z inicjatywy mieszkańców Wiśniowej, ks. Jan Ramocki, proboszcz z Niewodnej odprawił Mszę św. w zabytkowej kaplicy nagrobnej rodziny Mycielskich w Wiśniowej (po wojnie cały majątek Mycielskich, wraz z kaplicą, przeszedł na własność państwa). Mimo represji ze strony władz państwowych i zamknięcia kaplicy (stosowano m.in. grube blachy, spawy i sztaby) mieszkańcy Wiśniowej nie dali się zastraszyć i konsekwentnie dążyli do utworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego i parafii. 24 czerwca 1971 r. bp Ignacy Tokarczuk, biskup przemyski, powołał nową parafię, a na proboszcza wyznaczył ks. Antoniego Woźniaka, wikariusza parafii św. Józefa na osiedlu Staromieście w Rzeszowie, który wcześniej był wikariuszem w Niewodnej (władze państwowe nie uznawały nowej parafii oraz mianowanego proboszcza). W listopadzie tego samego roku w ciągu jednej nocy z przygotowanych wcześniej elementów rozbudowano kaplicę nagrobną. Z powodu nielegalnej budowy wiele osób, na czele z ks. Woźniakiem, było represjonowanych przez władze komunistyczne. 28 maja 1972 r. bp lgnacy Tokarczuk poświęcił rozbudowany kościół, który służył przez wiele lat parafii w Wiśniowej (decyzję o przekazaniu kaplicy do celów kultu wydano dopiero w 1990 r.). Niewielka kaplica była niewystarczająca na potrzeby rozrastającej się parafii. W 1995 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła i plebanii – kościół ukończono w 2002 r. Rok później ks. Woźniak przeszedł na emeryturę (jako emeryt najpierw mieszkał w Wiśniowej, później przez kilka miesięcy posługiwał jako penitencjarz w sanktuarium jasnogórskim, a w latach 2005 – 2010 w parafii Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie. Ostatnie lata spędził w Domu Księży Seniorów w Rzeszowie, gdzie zmarł 11 marca 2014 r.). Od 2003 r. proboszczem parafii w Wiśniowej jest ks. Marek Matera. W 2008 roku przeprowadzono gruntowny remont kaplicy Mycielskich, przywracając ją do pierwotnego stanu – obecnie służy jako kaplica przedpogrzebowa. 9 października 2011 r. bp Kazimierz Górny konsekrował nową świątynię. (tn)
Zdjęcia: ks. Łukasz Hendzel
Informacja: Diecezja Rzeszowska
NOWE:
- Trwają Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie! [FOTO]
- Zmiany w Parku Sybiraków [FOTO]
- Tydzień przedsiębiorczości z uczniami rzeszowskich szkół średnich w tematyce zakładania działalności gospodarczej
- "FunPark" na Baranówce już na finiszu
- Minister Marzena Okła-Drewnowicz w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim
- Rzeszów zaprasza na Świąteczne Miasteczko na Rynku! [HARMONOGRAM GRUDZIEŃ]
- MPEC-Rzeszów na drodze do modernizacji i transformacji ciepłownictwa
- Nowy oddział ratunkowy w szpitalu MSWiA w Rzeszowie
Komentarze