Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Debiut Politechniki Rzeszowskiej w THE Impact Rankings 2022

Debiut Politechniki Rzeszowskiej w THE Impact Rankings 2022
obraz_2022-05-19_152423453
THE Impact Rankings jest jedynym światowym rankingiem opartym na Celach Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (SDGs). W najnowszej edycji Times Higher Education Impact Rankings 2022 Politechnika Rzeszowska została sklasyfikowana w rankingu ogólnym oraz w czterech indywidualnych Celach Zrównoważonego Rozwoju. Jest to czwarta edycja tego rankingu, który w tym roku obejmował 1406 uczelnie z 106 krajów.

Pozycja Politechniki Rzeszowskiej


W tegorocznym rankingu znalazło się 16 szkół wyższych z Polski, w tym po raz pierwszy nasza uczelnia. Najsilniejszymi obszarami działalności Politechniki Rzeszowskiej na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) są:

  • SDG 6 Czysta woda i warunki sanitarne (pozycja 401–600),

  • SDG 7 Czysta i dostępna energia (pozycja 600+),

  • SDG 9 Innowacyjność, przemysł, infrastruktura (pozycja 401–600),

  • SDG 17 Partnerstwo na rzecz celów (obligatoryjnie – pozycja 801–1000).


Jesteśmy jedyną uczelnią z Polski, która została sklasyfikowana w SDG 6 – Czysta woda i warunki sanitarne. Światowa pozycja 401–600 w tym obszarze potwierdza zaangażowanie władz uczelni i pracowników naukowych, co znajduje odzwierciedlenie w projektach badawczych, patentach, publikacjach naukowych i współpracy instytucjonalnej.

Jednocześnie wysokie miejsce 401–600 w SDG 9 – Innowacyjność, przemysł, infrastruktura jest dowodem na wpływ badań prowadzonych na Politechnice Rzeszowskiej na rozwój gospodarczy regionu i kraju. W obszarze tym sklasyfikowanych zostało siedem uczelni.

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie THE Impact Rankings 2022

Wręczenie nagród


Uroczyste wręczenie nagród dla szkół wyższych z Polski odbyło się w siedzibie Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas konferencji „ScienceCon 2022”, organizowanej przez PCG i Times Higher Education. Politechnikę Rzeszowską reprezentował prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, a nagrody wręczył Phill Baty Chief Knowledge Officer w Times Higher Education.

Metodologia rankingu 


Metodologia THE Impact Rankings opiera się na zestawie precyzyjnie skalibrowanych wskaźników w czterech obszarach tematycznych: badania naukowe, zarządzanie, współpraca z otoczeniem oraz nauczanie. Ranking uwzględnia wszystkie 17 celów wskazanych w Rezolucji ONZ z 2015 r. znanych jako Agenda 2030. Uczelnie otrzymują punkty za każdy zgłoszony SDG.

W rankingu brane są pod uwagę także działania w obrębie tzw. trzeciej misji uczelni i jej zaangażowania społeczno-gospodarczego. Uczestnictwo Politechniki Rzeszowskiej w rankingu potwierdza jej siłę w wybranych obszarach specjalizacji naukowej, a także znaczenie prowadzonych badań, kształcenia, współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym dla rozwoju miasta Rzeszowa i całego regionu.

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza jest najlepszą uczelnią w południowo-wschodniej Polce. Jesteśmy uwzględniani w gronie najlepszych uczelni na świecie, co potwierdzają wyniki czołowych rankingów instytucjonalnych i tematycznych, w tym m.in. rankingu szanghajskiego ARWUTimes Higher EducationUS News i Webometrics.

 

Tekst i zdjęcie: red. Artur Polakiewicz, Anna Worosz, Politechnika Rzeszowska

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów