Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Aktywność fizyczna w ciąży i jej korzyści

Aktywność fizyczna w ciąży i jej korzyści
Pregnant Young Woman Doing Prenatal Utthan Pristhasana Yoga Pose

Coraz częściej spotykamy się z zaleceniami aktywności fizycznej w ciąży. Jest to też swego rodzaju „moda" i wielkie bum – ćwiczę w ciąży.

Ja jako trener zachęcam każdą kobietę do aktywności. Ruch to zdrowie. W dzisiejszych czasach większość z nas prowadzi przede wszystkim tryb siedzący, w biegu i w stresie. Nie mamy czasu na dobry zdrowy posiłek, a co dopiero na trening.

W ciąży priorytety się zmieniają, chcemy zadbać o siebie i przede wszystkim o swoje dziecko. Zwalniamy trochę z tempa, zaczynamy myśleć o tym co jemy, odczuwając częściej zmęczenie pozwalamy sobie na odpoczynek.

Bardzo często to, jak czujemy się w ciąży, przede wszystkim w pierwszym trymestrze, gdzie występują typowe znane wszystkim objawy ciąży jak np. nudności spowodowane są nadmiernym stresem. I właśnie tu i nie tylko z pomocą przyjdzie aktywność fizyczna.

Nie od dziś wiadomo, że podczas uprawiania sportu wydzielana jest dopamina, hormon motywacji oraz serotonina, która poprawia humor i dodaje energii. Za redukcję stresu i poprawę nastroju odpowiadają endorfiny, zwane też hormonami szczęścia, które uwalniają się po skończonym wysiłku. Dzięki nim niwelowane jest odczucie zmęczenia i bólu.

Tak więc aktywność fizyczna sprzyja naszemu samopoczuciu. Unikniemy depresji, złego humoru. Zniweluje dolegliwości bólowe oraz będzie im zapobiegać.Dzięki ćwiczeniom wzmacniającym w ciąży nabieramy siły i elastyczności.

Co nam to daje?
Przede wszystkim nie mamy problemu z czynnościami dnia codziennego z dużym ciążącym nam już brzuszkiem. W prawidłowy sposób korzystamy z naszego narządu ruchu. Nieprawidłowa postawa, nieprawidłowe korzystanie z naszych mięśni itd. może powodować dolegliwości bólowe.

Po porodzie Mama potrzebuje jeszcze więcej siły, a jak wiemy ciąża mocno osłabia nasze więzadła, stawy, struktury ulegają rozluźnieniu. Dzięki ćwiczeniom w ciąży mamy siłę podnieść się z łóżka z maluchem na rękach po karmieniu. Wiele maluszków wymaga częstego, długiego noszenia. Samo przenoszenie z miejsca na miejsce malca jest ciężkie. Wykonujemy to kilkanaście albo i kilkadziesiąt razy na dobę. Skąd na to mieć siłę .... z aktywności w trakcie ciąży ;)

Kolejną korzyścią aktywności fizycznej jest to , że zmniejsza ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych takich jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Zwiększony zakres ruchu sprzyja lepszym warunkom dla dziecka, pozwala mu na swobodniejsze zmiany pozycji, a co za tym idzie ułożenie się w odpowiednim momencie główką w dół- gotowość do porodu.

W ciąży każda kobieta boi się nadmiernie przytyć - dzięki ćwiczeniom mamy pod kontrolą przyrost wagi. Dodatkowym atutem jest ujędrnienie ciała.

Jedną z zalet aktywności jest również przygotowanie do aktywnego porodu, który pójdzie sprawniej i na który będziemy mieć siłę.

Ćwicząc w ciąży przygotowujesz już swoje ciało do szybszego, aktywniejszego powrotu do tzw. formy.

Aktywność fizyczna w ciąży nie musi być nudna, ciążka czy też nie lubiana przez ciężarną. Na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju zajęć dostosowanych dla przyszłych mam : joga, pilates, fitness i wiele innych.

Jeśli nie byłaś aktywna przed ciążą warto skontaktować się ze specjalistą, który pokaże Ci jakie ćwiczenia wykonywać i przede wszystkim jak robić to dobrze technicznie.

Nie zapominaj, że jedną z przyjemniejszych form aktywności może być po prostu spacer. Od którego warto zacząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną w ciąży jeśli nie byłyśmy wcześniej aktywna.


mgr Agnieszka Filar

Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego z pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej oraz zarządzania zasobami ludzkimi.


Certyfikowany trener personalny.

Prowadzi treningi indywidualne i grupowe w ciąży jak i po. Pomaga przygotować się swoim pacjentkom do porodu jak również uzyskać po porodzie wymarzona sylwetkę.
Klientami również są osoby po przebytych kontuzjach, operacjach gdzie podczas treningów pomaga wrócić do sprawności.


Podziel się
Oceń

Komentarze