Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Uczniowie z Lizbony spędzili w MPWiK Rzeszów blisko miesiąc

Uczniowie z Lizbony spędzili w MPWiK Rzeszów blisko miesiąc
college-student-gc048d958b_1920
Po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć jak pracują nowoczesne systemy uzdatniania wody i oczyszczalnia ścieków. Po raz pierwszy widzieli także … śnieg. Uczestniczyli w pracach Laboratorium Centralnego rzeszowskiego MPWiK. Troje uczniów portugalskiej szkoły średniej z Lizbony odbyło praktyki w Rzeszowie. – Chętnie do Rzeszowa wrócimy mówią Ines, Salvador i Andre.

Portugalscy uczniowie przyjechali  do Rzeszowa w ramach wymiany uczniów w programie Erasmus. Ines, Salvador i Andre przebywali w Rzeszowie blisko miesiąc.

- Przygotowaliśmy dla nich propozycję zagadnień do realizacji podczas praktyki – mówi Bożena Mach, kierowniczka Laboratorium Centralnego rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Portugalczycy zapoznali się z pracą pracowni laboratoryjnych znajdujących się na terenie Oczyszczalni Ścieków oraz Zakładu Uzdatniania Wody.

Praktycznie uczestniczyli w niektórych pracach. Na terenie ZUW m. in. uczestniczyli w prezentacji pobierania próbek wody z Wisłoka, próbek wody technologicznej oraz wody gotowej do spożycia. Zapoznali się z technikami analitycznymi podczas oznaczania ilości bakterii kilkoma różnymi technikami oraz sposobami oznaczania. Zobaczyli jak jak przygotowuje się i obserwuje preparaty hydrobiologicznych za pomocą mikroskopu odwróconego. Nauczyli się metod oznaczania zawartości tlenu, mętności, barwy i twardości wody.

W Pracowni Ścieków zapoznali się z metodami oznaczania odczynu, zawartości ortofosforanów i chlorków.

- Dodatkowo nasi goście zobaczyli m. in. cały ciąg technologiczny uzdatniania wody z Wisłoka oraz ciąg technologiczny oczyszczania ścieków. Dowiedzieli się o inicjatywach ekologicznych rzeszowskiego MPWiK. Podziwiali farmy fotowoltaiczne, pasiekę pszczelą oraz budki dla jerzyków. Dowiedzieli się m. in. jak produkowany i wykorzystywany jest biogaz. Porównali wyniki analiz fizykochemicznych między ściekami surowymi dopływającymi do oczyszczalni ze ściekami oczyszczonymi odprowadzanymi do rzeki Wisłok. Obliczali procentową redukcję zanieczyszczeń – wylicza Bożena Mach.

– Chodzimy do klasy maturalnej – mówi Andre.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu. Dotychczas różne laboratoryjne procesy chemiczne obserwowaliśmy jedynie w szkolnych pracowniach. Tu po raz pierwszy uczestniczyliśmy w pracach profesjonalnych i nowoczesnych laboratoriów – dodają Ines i Salvador.

– Jesteśmy pod wrażeniem nie tylko pracy w laboratoriach, zakładach uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Wielkie wrażenie zrobił na nas śnieg w ostatnim dniu naszych praktyk. Widzieliśmy go pierwszy raz – mówią wszyscy.

Zwiedzali też Rzeszów. Największe wrażenie zrobiła na nich trasa podziemna oraz czyste i zadbane miasto. - Chętnie tu wrócimy – zapowiadają.

- Mamy nadzieję, że pobyt w Rzeszowie, praktyki w których brali udział dużo im dadzą i pomogą w zdaniu matur – mówi Bożena Mach. Prowadzone przez nią laboratorium jest największą na Podkarpaciu i jedną z najnowocześniejszych takich placówek w kraju. W najbliższym czasie wzbogaci się o kolejne 23 tzw. oznaczenia akredytowane.  W sumie rzeszowskie laboratorium będzie miało ponad 90 akredytowanych oznaczeń. Laboratorium Centralne MPWiK to trzy pracownie: wody i mikrobiologii oraz pracownia ścieków.

Wieloetapowy proces uzdatniania jakim dysponuje Rzeszów jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. W 2021 roku MPWiK Rzeszów przekazał do sieci dla swoich odbiorców ponad 13 milionów metrów sześciennych wody pitnej.

Informacja: Urząd Miasta Rzeszowa

Foto: pixaby.com (zdjęcie podglądowe)

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów