Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

21. Dzień Serca w Rzeszowie

26 września (niedziela) o godz. 14:30 na Rynku w Rzeszowie już po raz 21. rozpocznie się Dzień Serca.

Światowy Dzień Serca to święto obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem WHO, UNESCO i UNICEF. Obchody Dnia Serca mają na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia.

Dzień Serca w Rzeszowie organizowany jest z inicjatywy Podkarpackiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Centrum Medycznego MEDYK oraz Fundacji Medyk dla Zdrowia. Wydarzenie zawsze wspierają władze Rzeszowa oraz Uran Lab Rzeszów. 26 września od godz. 14:30 na scenie Rzeszowskiego Rynku odbywać się będą spotkania i rozmowy ze specjalistami (m.in. kardiolog, rehabilitant, psycholog, dietetyk). Poruszone zostaną tematy, które są ważne z punktu widzenia profilaktyki chorób serca.

Atrakcje

Każdego roku wydarzeniu towarzyszą liczne atrakcje. Tym razem będą to:

 • wyjątkowe Rowerowe Show w wykonaniu Krystiana Herby,
 • występy artystów z Centrum Sztuki Wokalnej,
 • nauka udzielania pierwszej pomocy w realu oraz Wirtualnej Rzeczywistości (Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego, Schiller Polska),
 • pokazy w wykonaniu straży pożarnej, pojazdy policyjne,
 • porady dietetyka oraz specjalne badanie składu ciała,
 • wystawa zabytkowych samochodów,
 • Strefa relaksu dla rodzica i aktywności dla dziecka – malowanie twarzy, trampoliny, warsztat garncarski, gry i konkursy z nagrodami, wspólne tworzenie wielkiego serca, zaplatanie kolorowych warkoczyków i wielkie bańki mydlane,
 • fotobudka,
 • krwiobus i zbiórka krwi w godz. 12 – 16,
 • punkt szczepień przeciwko COVID-19,
 • profilaktyka 40+ edukacja.

Podczas Finału Dnia Serca odbędzie się koncert zespołu FREEBORN BROTHERS. Płytę rynku zajmą stoiska, na których będzie można skonsultować się ze specjalistami, wykonać badania profilaktyczne, porozmawiać o zdrowiu, ale też miło spędzić czas ze swoimi rodzinami.

Imprezą towarzyszącą tegorocznemu Dniu Serca będzie Festiwal Dzikich Zup. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego na płycie rynku zostanie ustawiony olbrzymi kocioł, w którym ugotowanych i rozdanych zostanie ponad 4000 porcji zupy. Wszystko to dzięki Podkarpackiemu Stowarzyszeniu Gastronomów. Na miejscu upieczony zostanie świeży chleb oraz odbędą się warsztaty z pieczenia ciasteczek prowadzane przez lokalną legendę cukiernictwa Pana Kazimierza Raka.
Dzień Serca to czas, w którym mówi się dużo o ratowaniu serca. Dlatego też w tygodniu poprzedzającym Dzień Serca odbywać się będą szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy na terenie miasta oraz w różnych instytucjach. Zostanie pokazane jak działa AED oraz jak prawidłowo uciskać klatkę piersiową u osoby, u której doszło do zatrzymania krążenia.

Swoją premierę będzie miała również aplikacja „Rusz Serce”, dzięki której będzie można w szybki sposób odszukać najbliższe AED w mieście dzięki nawigacji GPS oraz nauczyć się udzielać pierwszej pomocy. Aplikacja to również źródło wiedzy nt. wydarzeń prozdrowotnych i badań profilaktycznych.

 

Rzeszów Info/ Urząd Miasta 

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze