niedziela, 13 czerwcaWiadomości które się liczą
Shadow

1.06. 2021 wchodzą w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego dot. bezpieczeństwa pieszych

1 czerwca 2021 r. zaczyna obowiązywać ustawa z dnia 25 lutego 2021 zmieniająca ustawę – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 463). Zmiany mają zapewnić większy poziom bezpieczeństwa pieszym na drodze.

Nowe zapisy stanowią, że pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Tramwaj musi ustąpić pieszemu, dopiero gdy ten jest już na przejściu.

Kierowca pojazdu ma teraz obowiązek obserwować nie tylko przejście dla pieszych, ale i jego okolicę, żeby widząc wchodzącego na jezdnię pieszego, zapewnić mu bezpieczne przekroczenie przejścia.

Kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych ma obowiązek:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącemu na nie.

Także piesi są zobowiązani zachowywać szczególną ostrożność podczas wchodzenia oraz przechodzenia przez torowisko lub jezdnię. Muszą korzystać z przejścia dla pieszych, ale nawet na nie nie mogą wkroczyć bezpośrednio przed jadący pojazd.

Pieszych obowiązuje także zakaz używania telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia na jezdnię czy torowisko albo przechodzenia przez nie.

Czytaj też  Straż Miejska wznawia znakowanie rowerów

Następna zmiana to zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu albo zespołu pojazdów przez całą dobę na terenie zabudowanym do 50 km/h.

Ustawa określa też minimalny odstęp między pojazdami znajdującymi się na tym pasie ruchu na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp ma być nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu w km/h, którym się poruszamy. Przy prędkości 100 km/h, należy zachować dystans 50 m. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji wyprzedzania pojazdu.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Facebook